Postanowienie NSA z dnia 21 kwietnia 2016 r., sygn. I OSK 562/16
Odrzucenie skargi; Inne
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Wiesław Morys po rozpoznaniu w dniu 21 kwietnia 2016 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. J. od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 grudnia 2015 r. sygn. akt II SA/Wa 1536/15 w sprawie ze skargi M. J. na pismo Dyrektora Centrum Informacyjnego Rządu - Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z dnia [...] lipca 2015 r. znak: [...] w przedmiocie informacji publicznej postanawia: oddalić skargę kasacyjną. 1
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 20 maja 2015 r., będący adwokatem M. J., zwrócił się do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów o udostępnienie w trybie ustawy z dnia 2 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2014 r., poz. 782 ze zm.) kopii wszystkich pism (wraz z załącznikami) kierowanych przez Ministerstwo Finansów do Rady Ministrów, Prezesa Rady Ministrów (lub Kancelarii Prezesa Rady Ministrów) w związku z pracami nad projektem ustawy o zmianie ustawy o grach hazardowych (druk sejmowy numer 2927) od dnia 1 lutego 2015 roku do dnia 20 maja 2015 roku.
W odpowiedzi z dnia 2 czerwca 2015 r. Dyrektor Centrum Informacyjnego Rządu wskazała, że cały proces legislacyjny dotyczący projektu dostępny jest na stronie Rządowego Procesu Legislacyjnego. Jednocześnie naprowadziła na okoliczność, że nie wszystkie dane stanowiące informację publiczną podlegają udostępnieniu w trybie przywołanej we wniosku ustawie, bo ma to miejsce tylko o tyle, o ile odmienne zasady i tryb dostępu nie wynika z innych ustaw (art. 1 ust. 2 tej ustawy). Tymczasem w procedowanych projektach znajduje się odpowiedź na opinie Komisji Europejskiej i M., a jej ujawnienie oznaczałoby pośrednie udostępnienie treści opinii KE i M., na co nie wyrażono zgody w trybie art. 5 rozporządzenia nr 1049/2001 z dnia 30 maja 2001 r. w sprawie publicznego dostępu do dokumentów Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji. W dniu 11 czerwca 2015 r. wniosek M. J. wraz z udzieloną mu odpowiedzią przesłany został do Departamentu Prawa Unii Europejskiej Ministerstwa Spraw Zagranicznych celem zaopiniowania zasadności żądania. Następnie wniosek ten przekazano do rozpatrzenia Dyrekcji Generalnej ds. Sprawiedliwości i Konsumentów (DG JUST), o czym wnioskodawca został poinformowany pismem Centrum Informacyjnego Rządu z dnia 26 czerwca 2015 r. W piśmie z dnia 8 lipca 2015 r. M. J. zawarł wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, zaskarżając w nim w całości rozstrzygnięcie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - Centrum Informacyjnego Rządu zawarte w piśmie z dnia 26 czerwca 2015 r. Odpowiadając nań Zastępca Dyrektora Centrum Informacyjnego Rządu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pismem z dnia 22 lipca 2015 r. wskazała, że w odniesieniu do wniosku z dnia 20 maja 2015 r. o udostępnienie i informacji publicznej nie wydano decyzji odmawiającej udostępnienia informacji publicznej, pozwalającej na uruchomienie trybu odwoławczego przewidzianego w ustawach z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej oraz K.p.a., tj. wystąpienia z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy. Zastosowany tryb procedowania wynika bowiem z przepisów rozporządzenia (WE) Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1049/2001 z dnia 30 maja 2001 r. w sprawie publicznego dostępu do dokumentów Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji - mających charakter przepisów szczególnych w stosunku do przepisów powyższej ustawy i przewidujących swoisty tryb postępowania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty