18.10.2016

Wyrok NSA z dnia 18 października 2016 r., sygn. II OSK 9/15

Wskazuje się, że sądy, dokonując wyboru odpowiedniego środka procesowego, są zobowiązane brać pod uwagę przedmiot regulacji objętej niekonstytucyjnym przepisem, przyczyny naruszenia i znaczenie wartości konstytucyjnych naruszonych takim przepisem, powody, dla których Trybunał odroczył termin utraty mocy obowiązującej niekonstytucyjnego przepisu, a także okoliczności rozpoznawanej przez sąd sprawy i konsekwencje stosowania lub odmowy zastosowania konstytucyjnego przepisu.

Teza od Redakcji

 

Dnia 18 października 2016 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Roman Hauser Sędziowie sędzia NSA Maria Czapska-Górnikiewicz sędzia del. WSA Teresa Zyglewska (spr.) Protokolant sekretarz sądowy Anna Dziosa-Płudowska po rozpoznaniu w dniu 18 października 2016 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 9 września 2014 r. sygn. akt II SA/Bk 661/14 w sprawie ze skargi B. K. i E. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku z dnia [...] marca 2013 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie wymagań ochrony środowiska oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 9 września 2014 r. sygn. II SA/Bk 661/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku, w wyniku rozpoznania skargi B. K. i E. K., uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku z dnia [...] marca 2013 r. oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy P. z dnia [...] sierpnia 2012 r. w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie wymagań ochrony środowiska.

Wyrok ten został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Wójt Gminy P. w dniu 18 kwietnia 2012 r. wszczął z urzędu postępowanie w przedmiocie zniszczenia drzewa na działce nr ewid. [...], będącej własnością B. K. i E. K. Przeprowadzone na działce oględziny wskazywały, że jedno z dwóch drzew poddanych zabiegom pielęgnacyjnym (jesion o obwodzie 225 cm na wysokości mierzonej na poziomie 130 cm) zostało przycięte nieprawidłowo. Usunięto bowiem dwa konary od środka drzewa mające grubość powyżej 10 cm. Ustalono również, że drzewo nieprawidłowo przycięte rosło w odległości 7,40 m od budynku mieszkalnego i 6,70 m od dachu tego budynku. Z dokumentacji fotograficznej zgromadzonej w sprawie wynikało, że wycięte konary nie sięgały do wysokości dachu budynku mieszkalnego, a tym samym nie mogły zagrażać bezpieczeństwu posadowionego na działce budynku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp