Wyrok NSA z dnia 13 października 2016 r., sygn. I OSK 3451/15
Grunty warszawskie
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Monika Nowicka (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Aleksandra Łaskarzewska Sędzia del. WSA Iwona Kosińska Protokolant st. asystent sędziego Wojciech Latocha po rozpoznaniu w dniu 13 października 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej T. F. i Z. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 maja 2011 r. sygn. akt I SA/Wa 2393/10 w sprawie ze skargi T. F. i Z. J. na decyzję Wojewody M. z dnia [...] października 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania odszkodowania za nieruchomość warszawską 1. uchyla zaskarżony wyrok i zaskarżoną decyzję, a także decyzję Prezydenta Miasta W. z dnia [...] sierpnia 2010 r., nr [...]; 2. zasądza od Wojewody M. na rzecz Z. J. kwotę [...] złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 20 maja 2011 r. (sygn. akt I SA/Wa 2393/10), Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę T. F. i Z. J. na decyzję Wojewody M. z dnia [...] października 2010 r. nr [...] w przedmiocie przyznania odszkodowania za nieruchomość warszawską.
Wyrok został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:
Wnioskiem z dnia [...] grudnia 1995 r., T. F. oraz B. J., działając jako spadkobierczynie P. Ś., wystąpiły o zwrot lub przyznanie odszkodowania za "nieruchomość warszawską" położoną przy ul. Ś., oznaczoną nr hip. [...], o powierzchni [...] m²., a która obecnie stanowiła części działek ewidencyjnej nr [...] oraz nr [...] z obrębu [...].
Na skutek rozpoznania powyższego wniosku Prezydent m. st. Warszawy, decyzją z dnia [...] sierpnia 2010 r. nr [...] - orzekając w ramach związania prawomocnym wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 lipca 2007 r. (sygn. akt I SA/Wa 2085/06) - odmówił jego uwzględnienia. Organ przyjął bowiem, że wprawdzie, zgodnie z Ogólnym Planem Zabudowania m.st. Warszawy, zatwierdzonym przez Ministerstwo Robót Publicznych w dniu 11 sierpnia 1931 r., opisana na wstępie nieruchomość położona była w strefie [....], w której obowiązywała zabudowa zwarta o 4 kondygnacjach do wysokości 15 m oraz 50% powierzchni zabudowania i wg opinii Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy, zawartej w piśmie z dnia [...] maja 2008 r., mogła być przeznaczona zarówno pod zabudowę budynkami wielorodzinnymi, jak i pod zabudowę jednorodzinną, ale byli właściciele zostali pozbawieni faktycznej możliwości władania nią po dniu 5 kwietnia 1958 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty