Wyrok NSA z dnia 3 listopada 2016 r., sygn. II OSK 842/16
Podkreślenia wymaga, że podstawową cechą sankcji administracyjnych jest oparcie ich nie na zasadzie winy, lecz na zasadzie bezprawności, a na samym obiektywnym fakcie naruszenia prawa. Ponadto wysokość kar administracyjnych jest ściśle określona w przepisach prawa, które nie pozostawiają organom administracji wymierzającym te kary uznania co do ich wysokości w konkretnym przypadku.
Teza od Redakcji
Dnia 3 listopada 2016 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Andrzej Wawrzyniak Sędziowie: sędzia NSA Marzenna Linska-Wawrzon (spr.) sędzia del. WSA Mirosław Gdesz po rozpoznaniu w dniu 3 listopada 2016 roku na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej [...] Sp. z o.o. z siedzibą w P.T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 16 grudnia 2015 r. sygn. akt II SA/Łd 887/15, w sprawie ze skargi [...] Sp. z o.o. z siedzibą w P.T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Piotrkowie Trybunalskim z dnia z dnia [...] sierpnia 2015 r., nr [...], w przedmiocie kary pieniężnej za niewykonanie obowiązku polegającego na ograniczeniu masy odpadów komunalnych. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z dnia 16 grudnia 2015 r. sygn. Akt II SA/Łd 887/15, oddalił skargę [...] Sp. z o.o. z siedzibą w Piotrkowie Trybunalskim na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Piotrkowie Trybunalskim z dnia [...] sierpnia 2015 r. w przedmiocie kary pieniężnej za niewykonanie obowiązku polegającego na ograniczeniu masy odpadów komunalnych.
Wyrok wydany został w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:
Wójt Gminy Wola Krzysztoporska decyzją z dnia 5 maja 2015 r. nałożył na [...] Spółkę z o.o. karę pieniężną w wysokości 3.518,39 zł za nieosiągnięcie za rok 2014 poziomu ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania, określonego w rozporządzeniu Ministra Środowiska wydanym na podstawie art. 3c ust. 2 ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 1339 z późn. zm., dalej "ustawa"). Stanowi to niewykonanie obowiązku określonego w art. 9g ustawy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty