01.12.2016

Określenie parametrów nasadzeń zastępczych przez organ administracyjny - Wyrok NSA z dnia 1 grudnia 2016 r., sygn. II OSK 1097/16

Organy administracyjne, wydając zezwolenie na usunięcie drzew, mogą określać gatunki, wielkość obwodu pni, wiek oraz miejsce nasadzeń zastępczych, mając na uwadze cel ochrony przyrody oraz wymagania związane z zachowaniem równowagi środowiskowej.

Teza od Redakcji

Ochrona przyrody, do jakiej zobowiązane zostały organy faktycznie oznacza, że funkcjonalnie uzasadnione będzie precyzyjne wskazanie gatunków drzew i krzewów oraz wyraźne określenie specyfikacji nasadzeń, które będą w stanie zrekompensować szkody w środowisku, jakie nastąpią w wyniku usunięcia zdrowych już istniejących.

Teza od Redakcji

 

Dnia 1 grudnia 2016 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Włodzimierz Ryms Sędzia NSA Paweł Miładowski Sędzia del. WSA Czesława Nowak-Kolczyńska (spr.) po rozpoznaniu w dniu 1 grudnia 2016 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 22 stycznia 2016 r. sygn. akt II SA/Po 1036/15 w sprawie ze skargi J. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Pile z dnia [...] lipca 2015 r. nr [...] w przedmiocie zezwolenia na usunięcie drzew oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z 22 stycznia 2016 r. po rozpoznaniu sprawy ze skargi J. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Pile z [...] lipca 2015 r. w przedmiocie zezwolenia na usunięcie drzew, uchylił zaskarżoną decyzję oraz zasądził na rzecz skarżącego kwotę 457 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Wyrok ten został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Burmistrz T. decyzją z [...] kwietnia 2015 r., działając na podstawie art. 2 ust. 2 pkt 5 oraz art. 4 ust. 1 oraz art. 83 ust. 1 i 3 oraz art. 86 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. z 2013 r. poz. 627 ze zm.) oraz art. 104 k.p.a., udzielił J. M. zezwolenia na usunięcie z działki o numerze ewidencyjnym [...], położonej w obrębie miejscowości T.: 32 sztuk drzew gatunku sosna pospolita o wymierzonych na wysokości 130 cm obwodach pni i 2 sztuk drzew gatunku brzoza brodawkowata oraz orzekł, że usunięcie drzew nastąpi w terminie do 31 maja 2015 r. i nie podlega opłacie. Jednocześnie organ zobowiązał wnioskodawcę do zastąpienia wymienionych w decyzji drzew, minimum 34 sztukami nieowocowych drzew o obwodach pni 12-14cm i wykonaniu nasadzeń na działce należącej do wnioskodawcy, położonej na terenie miejscowości T. lub w miejscu wyznaczonym przez inspektora ds. utrzymania zieleni w Urzędzie Miejskim T. na terenie miejscowości T., w terminie do 30 listopada 2016 r. O zrealizowaniu warunku należało powiadomić Burmistrza T. w terminie 14 dni od jego wykonania. Zaznaczono, że niedokonanie nasadzeń zgodnie z decyzją skutkować będzie podjęciem czynności polegających na naliczeniu kary jak za usunięcie drzew bez wymaganego zezwolenia. W toku prowadzonego postępowania organ ustalił, że dla działki o numerze ewidencyjnym [...] w T. nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Drzewa wnioskowane do usunięcia wyrosły na terenie nieruchomości w wyniku zaprzestania uprawy roli, na skutek samosiewu. Zgodnie z decyzją Burmistrza T. z dnia [...] października 2014 r. o warunkach zabudowy, wydane zostało pozwolenie dla działki o numerze ewidencyjnym [...] na wybudowanie 16-tu budynków mieszkalnych jednorodzinnych wraz z budową drogi wewnętrznej. Drzewa wnioskowane do usunięcia porastają teren przeznaczony pod drogę dojazdową do 16-tu wydzielonych działek budowlanych. Wszystkie wymienione we wniosku drzewa są zdrowe. Organ wyjaśnił, iż nasadzenia zastępcze mają być formą kompensaty strat w lokalnych zasobach przyrodniczych i stanowić realizację zasady zrównoważonego rozwoju. Nakazanie natomiast posadzenia drzew określonej wielkości (o obwodach pni od 12 do 14 cm) ma dać gwarancję utrzymania poszczególnych okazów przy życiu i pewność właściwego, prawidłowego wzrostu. Zdaniem organu, drzewa tej wielkości mają już wykształcony odpowiedni pokrój tj. pień i koronę, czego nie można powiedzieć o okazach mniejszych i w konsekwencji młodszych, które jako słabsze są narażone na ryzyko nie przyjęcia się w nowym miejscu lub obumarcia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp