Wyrok NSA z dnia 22 grudnia 2016 r., sygn. I OSK 3041/15
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Rajewska Sędziowie: Sędzia NSA Aleksandra Łaskarzewska Sędzia del. WSA Jerzy Bortkiewicz (spr.) Protokolant st. asystent sędziego Joanna Ukalska po rozpoznaniu w dniu 22 grudnia 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M.S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 20 sierpnia 2015 r. sygn. akt IV SA/Po 367/15 w sprawie ze skargi M.S. na decyzję [...] Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] z dnia [...] kwietnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
UZASADNIENIE:
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 14 listopada 2014 r., sygn. akt IV SA/Po 367/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, oddalił skargę M.S. na decyzję [...] Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] z dnia [...] kwietnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby. Sąd I instancji w uzasadnieniu wyroku przedstawił następujący stan faktyczny sprawy:
Rozkazem personalnym nr [...] z dnia [...] marca 2015 r. Komendant Miejski Policji w [...] na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 8 w związku z art. 45 ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz.U. z 2011 r. Nr 287 poz. 1687), zwanej dalej: "ustawą", zwolnił sierż. szt. M.S., zwanym dalej: "skarżącym" ze służby w Policji z dniem 7 marca 2015 r. Na podstawie art. 108 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2013 r. poz. 267), zwanej dalej: "k.p.a.", organ nadał decyzji rygor natychmiastowej wykonalności.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ I instancji wyjaśnił, że w dniu [...] marca 2015 r. Prokurator Prokuratury Rejonowej w [...] przedstawił skarżącemu zarzut, że w dniu 6 marca 2015 r. w [...] na ul. [...], w ruchu lądowym kierował samochodem marki [...] o nr rej. [...] znajdując się w stanie nietrzeźwości tj. o czyn z art. 178a § 1 Kodeksu karnego. Organ I instancji wyjaśnił, że badania krwi wykazały 1,67 promila alkoholu etylowego u skarżącego przy jego zatrzymaniu do kontroli. Organ uznał, iż popełnienie przez skarżącego przestępstwa było oczywiste, a jego popełnienie uniemożliwia pozostanie w służbie. Zaznaczył, że zwolnienie skarżącego ze służby w Policji podyktowane jest wymogami interesu społecznego wyrażającego się statusem i zadaniami realizowanymi przez Policję. W interesie państwa i obywateli leży jak najszybsze usunięcie z Policji funkcjonariusza, którego czyn uniemożliwia dalsze pełnienie służby. Organ I instancji wyjaśnił jednocześnie, że z uwagi na ważny interes społeczny nadał decyzji rygor natychmiastowej wykonalności.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty