20.12.2016

Wyrok NSA z dnia 20 grudnia 2016 r., sygn. I OSK 480/15

Z zasady praworządności można wyprowadzić obowiązek organu administracji publicznej do kontroli przestrzegania prawa przez podmioty i uczestników postępowania. Nadto, z zasady tej wynika obowiązek organu do samokontroli przestrzegania prawa.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Monika Nowicka Sędziowie: Sędzia NSA Roman Ciąglewicz (spr.) Sędzia del. WSA Marek Wroczyński Protokolant: sekretarz sądowy Julia Chudzyńska po rozpoznaniu w dniu 20 grudnia 2016 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej E. W., Z. T., B. A., K. A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 4 września 2014 r. sygn. akt I SA/Wa 2335/13 w sprawie ze skargi E. W., Z. T., B. A., K. A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia [...] lipca 2013 r. nr [...] w przedmiocie ustanowienia prawa użytkowania wieczystego 1) oddala skargę kasacyjną; 2) oddala wniosek uczestnika Spółdzielni Mieszkaniowej "[...]" w Warszawie o zasądzenie zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 4 września 2014 r., sygn. akt I SA/Wa 2335/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę E. W., Z. T., B. A. i K. A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia [...] lipca 2013 r., nr [...], w przedmiocie odmowy ustanowienia prawa użytkowania wieczystego.

Wyrok wydany został w następujących okolicznościach sprawy.

Nieruchomość położona w Warszawie przy ul. S. [...], ozn. nr hip. [...] dz. nr [...], stanowiąca obecnie część działek ewidencyjnych nr [...] /6 i [...] /9 z obrębu [...], została objęta działaniem dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy (Dz. U. Nr 50, poz. 279). Z dniem wejścia w życie dekretu, tj. 21 listopada 1945 r., nieruchomość stała się własnością Gminy m. st. Warszawy, a następnie w związku z likwidacją gmin, własnością Skarbu Państwa. W dniu 27 maja 1990 r., grunt ten stał się własnością Gminy Dzielnicy Warszawa Wola, co zostało potwierdzone decyzją Wojewody Mazowieckiego z dnia [...] października 1991 r., nr [...]. Następnie, stosownie do treści przepisu art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 15 marca 2002 r. o ustroju m. st. Warszawy (Dz. U. Nr 41, poz. 361 ze zm.) nieruchomość stała się własnością Miasta Stołecznego Warszawy. Objęcie nieruchomości w posiadanie przez Gminę nastąpiło w dniu 25 listopada 1948 r., tj. z dniem ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Nr 27 Rady Narodowej i Zarządu Miejskiego m. st. Warszawy. Termin do złożenia wniosku dekretowego upływał z dniem 25 maja 1949 r. Zgodnie z zaświadczeniem Sądu Grodzkiego w Warszawie z dnia 8 października 1948 r., nr [...], tytuł własności przedmiotowej nieruchomości uregulowany był jawnym wpisem na imię J. K. A. i E. Z. A. w częściach równych niepodzielnie. Następcami prawnymi J. K. A. są B. M. A., K. A. A. i Z. H. T.. Natomiast E. Z. A. obecnie nosi nazwisko W.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne