Wyrok NSA z dnia 4 października 2016 r., sygn. I OSK 854/15
Rażące naruszenie prawa, będące przyczyną nieważności decyzji, występuje jedynie wówczas, gdy decyzja została wydana wbrew nakazowi lub zakazowi ustanowionemu w przepisie prawnym, wbrew wszelkim przesłankom przepisu nadano prawa albo ich odmówiono albo też wbrew tym przesłankom obarczono stronę obowiązkiem albo uchylono obowiązek. Nieważność decyzji jest skutkiem naruszenia niewątpliwych co do treści norm prawnych, pozbawionych interpretacyjności.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Borowiec (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek Sędzia del. WSA Arkadiusz Windak Protokolant st. asystent sędziego Łukasz Mazur po rozpoznaniu w dniu 4 października 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Z.M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 listopada 2014 r. sygn. akt II SA/Wa 178/14 w sprawie ze skargi Z.M. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 2 grudnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności rozkazu personalnego w sprawie zwolnienia ze służby oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 21 listopada 2014 r. sygn. akt II SA/Wa 178/14 oddalił skargę Z.M. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 2 grudnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności rozkazu personalnego w sprawie zwolnienia ze służby.
Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
Z.M. został przyjęty do służby w Milicji Obywatelskiej w dniu 1 stycznia 1986 r.
Szef [...] Urzędu Spraw Wewnętrznych w Warszawie decyzją z dnia 22 marca 1989 r. uznał Z.M. winnym popełnienia zarzucanego mu w postępowaniu dyscyplinarnym czynu, tj. zgłoszenia się do służby w dniu [...] marca 1989 r. w stanie nietrzeźwości (0,53 ‰ alkoholu w wydychanym powietrzu) i na podstawie § 17, § 35 ust. 1 pkt 2 i § 47 zarządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 31 października 1987 r. nr 61 w sprawie udzielania wyróżnień oraz postępowania dyscyplinarnego (Dz. Urz. MSW Nr 6, poz. 17), wymierzył mu karę wydalenia z organów Milicji Obywatelskiej z jednoczesnym obniżeniem stopnia milicyjnego do [...]. W pouczeniu podał, że obwinionemu służy prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Departamentu Kadr Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w terminie 7 dni od daty doręczenia decyzji. Powyższa decyzja została obwinionemu doręczona w dniu 5 kwietnia 1989 r. Nie skorzystał on z przysługującego mu uprawnienia do wniesienia odwołania od wskazanej decyzji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty