Wyrok NSA z dnia 14 grudnia 2016 r., sygn. I OSK 323/15
Należy stwierdzić, że zarzut przedwczesnego prowadzenia postępowania jest bezpodstawny.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Roman Ciąglewicz (spr.) sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk sędzia del. WSA Rafał Wolnik Protokolant sekretarz sądowy Justyna Stępień po rozpoznaniu w dniu 14 grudnia 2016 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Gminy Lutomiersk od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 6 listopada 2014 r. sygn. akt II SA/Łd 735/14 w sprawie ze skargi Gminy Lutomiersk na decyzję Wojewody Łódzkiego z dnia [...] maja 2014 r. nr [...] w przedmiocie odszkodowania za nieruchomość przejętą pod drogę publiczną oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 6 listopada 2014 r., sygn. akt II SA/Łd 735/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę Gminy L. na decyzję Wojewody Łódzkiego z dnia [...] maja 2014 r., nr [...], w przedmiocie odszkodowania za nieruchomość przejętą pod drogę publiczną.
Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym.
Wnioskiem z dnia 12 sierpnia 2013 r. B. S. wystąpiła do Starosty Pabianickiego, wykonującego zadanie z zakresu administracji rządowej o ustalenie odszkodowania za nieruchomość położoną w miejscowości Z., oznaczoną jako działka nr [...].
Decyzją z dnia [...] listopada 2013 r. Starosta Pabianicki, wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej, na podstawie art. 98 ust. 3, art. 128 ust. 1, art. 129 ust. 1 i ust. 5 pkt 1, art. 130, art. 132 ust. 1a, ust. 2, ust. 3 i ust. 5, art. 134 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651 ze zm.) - dalej "u.g.n.", ustalił na rzecz B. S. odszkodowanie w wysokości 136.123,00 zł, do którego wypłaty zobowiązał Gminę L. Starosta wskazał, że decyzją z dnia [...] kwietnia 2011 r., nr [...], Wójt Gminy L. zatwierdził podział nieruchomości położonej w miejscowości Z., oznaczonej numerem [...], w wyniku którego powstała m.in. działka nr [...], przeznaczona pod drogę publiczną. Decyzja podziałowa stała się ostateczna z dniem 27 kwietnia 2011 r. i z tym też dniem działka nr [...] przeszła na własność Gminy L.. Zaznaczył, że dla przejścia prawa własności na podmiot publicznoprawny nie jest konieczne ujawnienie tego faktu w księdze wieczystej. Starosta podkreślił, iż za działki gruntu wydzielone pod drogi publiczne przysługuje odszkodowanie w wysokości uzgodnionej między właścicielem lub użytkownikiem wieczystym a właściwym organem. Jeżeli do takiego uzgodnienia nie dojdzie, na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego odszkodowanie ustala się i wypłaca według zasad i trybu obowiązujących przy wywłaszczaniu nieruchomości. W sprawie nie doszło do uzgodnienia wysokości odszkodowania pomiędzy byłym właścicielem nieruchomości a Gminą L.. W dniu 24 października 2013 r. został sporządzony operat szacunkowy przez uprawnionego rzeczoznawcę majątkowego, w którym wartość rynkową gruntu określono na kwotę 136.123 zł. Zdaniem organu pierwszej instancji, opinia rzeczoznawcy majątkowego zgodna jest z obowiązującymi przepisami prawa, a wartość w niej ustalona odpowiada wartości rynkowej przejętej nieruchomości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty