13.12.2016

Wyrok NSA z dnia 13 grudnia 2016 r., sygn. II OSK 716/15

Sąd nie jest uprawniony do samodzielnego dokonywania konkretyzacji zarzutów skargi kasacyjnej, a upoważniony jest do oceny zaskarżonego orzeczenia wyłącznie w granicach przedstawionych we wniesionej skardze kasacyjnej.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Barbara Adamiak Sędziowie: sędzia NSA Jerzy Stelmasiak (spr.) sędzia del. WSA Mariusz Kotulski Protokolant: asystent sędziego Anna Górska po rozpoznaniu w dniu 13 grudnia 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej T.J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 listopada 2014 r. sygn. akt IV SA/Wa 637/14 w sprawie ze skargi T.J. na decyzję Głównego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia [...] stycznia 2014 r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 19 listopada 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę T.J. (dalej jako "skarżący") na decyzję Głównego Inspektora Ochrony Środowiska z [...] stycznia 2014 r. w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej.

W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że 11 i 14 września 2012 r. Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Poznaniu Delegatura w Kaliszu na wniosek KP Policji w Ostrowie Wielkopolskim przeprowadził kontrolę pozaplanową u skarżącego, prowadzącego działalność gospodarczą pn. "A. T.J.". Biorąc pod uwagę ustalenia Policji, które wskazywały na wykonywanie na terenie zakładu nielegalnego demontażu pojazdów przywiezionych spoza Polski, kontrola została przeprowadzona bez zawiadomienia kontrolowanego podmiotu. Podczas oględzin ustalono, że w obrębie obiektu znajduje się budynek warsztatowy, w którym stwierdzono magazynowanie dwóch częściowo zdemontowanych pojazdów, a ponadto narzędzia, montażownię do kół, stacjonarny podnośnik samochodowy i żuraw do silników z zawieszonym silnikiem. Jeden z pojazdów (Peugeot o nr VIN [...]) ustawiony był na podnośniku samochodowym, pozbawiony został silnika oraz elementów i kół, drugi pojazd (Toyota o nr VIN [...]) pozbawiony został silnika oraz elementów karoserii i wyposażenia wnętrza. Powyższe potwierdza dokumentacja fotograficzna stanowiąca załącznik do protokołu kontroli. W dniu oględzin stwierdzono magazynowanie 23 pojazdów w różnym stopniu zdekompletowanych i uszkodzonych, o łącznej masie nie mniejszej niż 10 Mg. Pojazdy pozbawione były elementów napędowych, elementów wyposażenia wnętrza, elementów zawieszenia z naruszonymi poprzez powycinanie strukturalnymi elementami karoserii, nadpalone etc. Towarzyszący w trakcie kontroli funkcjonariusze Policji sporządzili dokumentację fotograficzną oraz dokonali spisania numerów VIN magazynowanych pojazdów oraz przekazali ich zestawienie w postaci notatki służbowej do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty