08.11.2016

Wyrok NSA z dnia 8 listopada 2016 r., sygn. I OSK 1864/15

Pracownicy urzędów państwowych

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Borowiec (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Jan Paweł Tarno Sędzia del. WSA Dorota Jadwiszczok Protokolant: specjalista Edyta Pacewicz po rozpoznaniu w dniu 8 listopada 2016 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej W.O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 lutego 2015 r. sygn. akt II SA/Wa 1534/14 w sprawie ze skargi W.O. na decyzję Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2014 r. nr [...] w przedmiocie odwołania ze stanowiska 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od W.O. na rzecz Prezesa Rady Ministrów kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 16 lutego 2015 r. sygn. akt II SA/Wa 1534/14 oddalił skargę W.O. na decyzję Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2014 r. nr [...] w przedmiocie odwołania ze stanowiska.

Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Prezes Rady Ministrów decyzją z dnia 20 czerwca 2014 r. nr [...], na podstawie art. 15 ust. 10 w związku z art. 15 ust. 9 pkt 3 ustawy z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (Dz. U. z 2012 r., poz. 1113 ze zm., dalej w skrócie "u.r.i.o."), odwołał W.O. ze stanowiska członka etatowego Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w [...].

W uzasadnieniu decyzji przytoczył treść przepisów mających zastosowanie w sprawie i podał m.in., że wniosek Prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej w [...] z dnia 25 września 2013 r. o odwołanie W.O. ze stanowiska członka etatowego Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w [...], odnosił się do przesłanki odwołania określonej w art. 15 ust. 9 pkt 3 u.r.i.o., który stanowi, że odwołanie członka kolegium następuje w przypadku stwierdzenia powtarzającego się naruszania prawa podczas wykonywania obowiązków lub uchylania się od ich wykonywania. Przesłanka ta dotyczy naruszenia prawa, przy czym sformułowanie to sugeruje, iż przedmiotem naruszeń mogą być nie tylko przepisy prawa powszechnie obowiązującego, tj. ustaw i rozporządzeń, ale również przepisy prawa obowiązującego wewnętrznie, czyli w tym przypadku, także przepisy przyjęte wewnętrznie w ramach regionalnej izby obrachunkowej. Ponadto, naruszenia powinny być powtarzające się, a zatem, powinno dojść do więcej niż jednego naruszenia prawa.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp