Wyrok NSA z dnia 8 listopada 2016 r., sygn. II OSK 1744/16
Decyzja o uznaniu praktyki za naruszającą zbiorowe prawa pacjenta i stwierdzającą jej zaniechanie jest decyzją kształtującą sytuację prawną podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych. Kształtuje sytuację prawną podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych przez stwierdzenie naruszenia obowiązków prawnych oraz stwierdzenie , że zaniechał ich naruszenia. Decyzja o uznaniu praktyki za naruszającą zbiorowe prawa pacjenta i stwierdzeniu jej stosowania jest decyzją, której nie można zaliczyć do nietworzącej praw nabytych.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Maria Czapska - Górnikiewicz Sędziowie Sędzia NSA Barbara Adamiak (spr.) Sędzia del. WSA Mariusz Kotulski Protokolant starszy asystent sędziego Paweł Konicki po rozpoznaniu w dniu 8 listopada 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Rzecznika Praw Pacjenta od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 maja 2016 r. sygn. akt VII SA/Wa 140/16 w sprawie ze skargi S. P. "[...]" z siedzibą w R. na decyzję Rzecznika Praw Pacjenta z dnia [...] listopada 2015 r. znak [...] w przedmiocie odmowy uchylenia oraz zmiany decyzji ostatecznej 1. uchyla zaskarżony wyrok w całości i oddala skargę, 2. zasądza od S. P. "[...]" z siedzibą w R. na rzecz Rzecznika Praw Pacjenta kwotę 600 (słownie: sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 5 maja 2016 r., sygn. akt VII SA/Wa 140/16, po rozpoznaniu sprawy ze skargi S. P. - "[...]" z siedzibą w R. na decyzję Rzecznika Praw Pacjenta z [...] listopada 2015 r., znak [...] w przedmiocie odmowy uchylenia oraz zmiany decyzji ostatecznej, uchylił zaskarżoną decyzję.
Wyrok zapadł w następującym stanie sprawy.
Rzecznik Praw Pacjenta zaskarżoną decyzją z dnia [...] listopada 2015r., nr [...], na podstawie art. 154 § 1 i 2 K.p.a. w zw. z art. 65 oraz art. 59 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, po rozpatrzeniu wniosku S. P. z dnia 5 października 2015 r. - odmówił uchylenia oraz zmiany decyzji Rzecznika Praw Pacjenta z dnia [...] marca 2015 r. (znak: [...]) w przedmiocie uznania praktyk stosowanych w dniach 2 i 5 stycznia 2015 r., przez S. P., prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą: "[...]" w R., polegających na ograniczeniu dostępu do dokumentacji medycznej spowodowanym zaprzestaniem udzielania świadczeń zdrowotnych w wyniku nie zawarcia umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej na 2015 r. i zamknięciem podmiotu leczniczego, przez co pacjenci mogli złożyć wnioski o udostępnienie dokumentacji medycznej jedynie w formie pisemnej, mailowej bądź telefonicznej, jako naruszające zbiorowe prawa pacjentów. W uzasadnieniu podjętego rozstrzygnięcia organ wskazał, że pismem z dnia 5 października 2015 r. S. P. wniósł o uchylenie bądź zmianę na mocy art. 154 K.p.a. ww. ostatecznej decyzji Rzecznika Praw Pacjenta z dnia [...] marca 2015 r. Wskazał, że posiada słuszny interes w dochodzeniu żądania objętego wnioskiem, nie naruszył zbiorowego prawa pacjentów do dokumentacji medycznej. Zwrócił się żeby organ wziął pod uwagę jego argumentację - pacjenci mieli dostęp do swojej dokumentacji, a co więcej niektórzy w przedmiotowym okresie skorzystali z dostępu do tej dokumentacji. Ponadto przychodnia była czynna - dyżur odbywała pielęgniarka, a na szybie przychodni widniała kartka z informacją w jaki sposób można się zwrócić o wydanie dokumentacji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty