26.10.2016

Wyrok NSA z dnia 26 października 2016 r., sygn. I OSK 642/14

Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem sądowym, postępowanie o stwierdzenie nieważności decyzji jest odrębnym postępowaniem, którego przedmiotem jest zbadanie przez organ nadzoru zaistnienia przesłanek określonych w art. 156 § 1 k.p.a., który to przepis zawiera zamknięty katalog tych przesłanek.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Pocztarek Sędziowie sędzia NSA Elżbieta Kremer (spr.) del. WSA Mirosław Wincenciak Protokolant starszy asystent sędziego Marcin Rączka po rozpoznaniu w dniu 26 października 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej W. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 listopada 2013 r. sygn. akt I SA/Wa 2039/12 w sprawie ze skargi W. S. i T. S. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] sierpnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 5 listopada 2013 r. sygn. akt I SA/Wa 2039/12 oddalił skargę W. S. i T. S. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] sierpnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji.

Wyrok zapadł na tle następujących okoliczności sprawy:

Po rozpatrzeniu wniosków spadkobierców A. i N. małż. S., Wojewoda Lubelski decyzją z dnia [...] czerwca 2012 r. nr [...], odmówił stwierdzenia nieważności decyzji Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Białej Podlaskiej z dnia [...] sierpnia 1961 r. w sprawie przejęcia na własność Państwa, bez odszkodowania, gruntów rolnych o pow. [...]ha, oznaczonych działkami nr: [...], [...], [...], [...], [...] i [...], zapisanych pod numerem gospodarstwa [...], stanowiących część majątku [...], gromada [...], będących własnością A. S.

W uzasadnieniu decyzji Wojewoda Lubelski wskazał, że w 1950 r. A. S. wraz z rodziną opuścił nadane mu nieruchomości i wyjechał z miejscowości K. pow. Biała Podlaska i zamieszkał na pobyt stały w miejscowości K. pow. Włodawa. Porzuconą przez właściciela nieruchomość w latach 1950-1958 użytkowali bezumownie okoliczni rolnicy, a w następnych latach do czasu przejęcia na własność Państwa również bezumownie P. M. i B. P., mieszkańcy wsi K. Decyzji z dnia [...] sierpnia 1961 r., przesłanej na adres zamieszkania w K., powiat Włodawa, A. S. nigdy nie kwestionował.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne