10.03.2016

Wyrok NSA z dnia 10 marca 2016 r., sygn. I OSK 3173/14

Wadliwość uzasadnienia wyroku może być uznana za naruszenie przepisów postępowania mogące mieć istotny wpływ na wynik sprawy.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Roman Ciąglewicz, Sędzia NSA Bożena Popowska, Sędzia del. WSA Agnieszka Miernik (spr.), Protokolant starszy asystent sędziego Joanna Ukalska, po rozpoznaniu w dniu 10 marca 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej P. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 23 września 2014 r. sygn. akt II SA/Ol 707/14 w sprawie ze skargi P. J. na orzeczenie Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie z dnia [...] kwietnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie kary dyscyplinarnej ostrzeżenia o niepełnej przydatności na zajmowanym stanowisku służbowym oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wyrokiem z 23 września 2014 r. sygn. akt II SA/Ol 707/14 oddalił skargę P. J. na orzeczenie Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie z [...] kwietnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie kary dyscyplinarnej ostrzeżenia o niepełnej przydatności na zajmowanym stanowisku służbowym.

W uzasadnieniu wyroku Sąd podał następujący stan faktyczny i prawny:

Komendant Miejski Policji w P. orzeczeniem z [...] lutego 2014 r. nr [...] uznał sierż. szt. P. J. - policjanta Referatu Ruchu Drogowego Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w P., obwinionego o to, że:

1. W dniu 27 kwietnia 2013 r. przy ul. S. w P., naruszył dyscyplinę służbową w ten sposób, że pełniąc służbę patrolowo-interwencyjną w trakcie przeprowadzanej interwencji, działając z zamiarem bezpośrednim, przekroczył uprawnienia określone art. 16 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2011 r. Nr 287, poz. 1687 ze zm.), poprzez użycie środka przymusu bezpośredniego w postaci pałki służbowej, którą mimo braku podstaw, warunków i wbrew sposobowi jej użycia, dwukrotnie uderzył G. P. w plecy powodując stłuczenie powłok pleców, skutkujących rozstrojem zdrowia na okres nie dłuższy niż 7 dni, czym działał na szkodę interesu prywatnego G. P., tj. o przewinienie dyscyplinarne określone w art. 132 ust. 3 pkt 3 ustawy o Policji w zw. z art. 231 § 1 w zb. z art. 157 § 2 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553 ze zm.);

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne