19.04.2016

Wyrok NSA z dnia 19 kwietnia 2016 r., sygn. I OSK 2867/14

Przyznanie obywatelom prawa do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej nie oznacza jego absolutyzacji. Dopuszczalne jest ograniczenie informacji, gdy prawo do uzyskiwania informacji wejdzie w kolizje z innymi zasadami i dobrami chronionymi konstytucyjnie i ustawowo.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Maciej Dybowski (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Joanna Runge-Lissowska Sędzia del. WSA Iwona Niżnik-Dobosz Protokolant st. inspektor sądowy Tomasz Zieliński po rozpoznaniu w dniu 19 kwietnia 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej R. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 10 lipca 2014 r. sygn. akt II SA/Rz 247/14 w sprawie ze skargi R.S. na decyzję Prezesa Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie z dnia [...] lutego 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia informacji publicznej oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 10 lipca 2014 r., II SA/Rz 247/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargę R. S. na decyzję Prezesa Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie z dnia [...] lutego 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia informacji publicznej.

Wyrok ów zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Dnia 12 grudnia 2013 r. R. S. (dalej wnioskodawca bądź skarżący) wniósł do Prezesa Sądu Okręgowego w Rzeszowie (dalej Prezes Sądu Okręgowego) o udostępnienie informacji publicznej - przesłanie wszystkich wyroków wraz z uzasadnieniami z lat 2010-2013 wydanych w sprawach zarejestrowanych w [...] pod symbolem [...]. Wskazał, że żądane informacje mogą zostać zapisane na płycie CD/DVD.

Po ustaleniu, że w sprawach o które zwraca się wnioskodawca należałoby sporządzić blisko 450 stron kserokopii i że część spraw prowadzono przy drzwiach zamkniętych, Prezes Sądu Okręgowego uznał, że w rzeczywistości wnioskodawca wystąpił z żądaniem udostępnienia informacji o charakterze przetworzonym, a to wymaga występowania szczególnie istotnego interesu publicznego. Pismem z 23 grudnia 2013 r. wezwano wnioskodawcę do wykazania w terminie 7 dni, że uzyskanie informacji przetworzonej w żądanym zakresie jest szczególnie istotne dla interesu publicznego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne