13.05.2016

Wyrok NSA z dnia 13 maja 2016 r., sygn. II OSK 2156/14

Przepis art. 174 pkt 1 P.p.s.a. przewiduje dwie postacie naruszenia prawa materialnego, a mianowicie błędną jego wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie. Przez błędną wykładnię należy rozumieć nieprawidłowe zrekonstruowanie treści normy prawnej wynikającej z konkretnego przepisu, natomiast przez niewłaściwe zastosowanie, dokonanie wadliwej subsumcji przepisu do ustalonego stanu faktycznego.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Włodzimierz Ryms Sędziowie sędzia NSA Andrzej Gliniecki sędzia del. NSA Jerzy Solarski /spr./ Protokolant st. asystent sędziego Anna Sidorowska-Ciesielska po rozpoznaniu w dniu 13 maja 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Z. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 2 kwietnia 2014 r. sygn. akt II SA/Po 806/13 w sprawie ze skargi Z. C. na decyzje Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Pile z dnia [...] grudnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie kary za usunięcie drzew bez zezwolenia 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. uchyla zaskarżoną decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Pile z dnia [...] grudnia 2012 r.; 3. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Pile na rzecz Z. C. kwotę 531 (pięćset trzydzieści jeden) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania przed Sądem pierwszej instancji oraz odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 2 kwietnia 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny

w Poznaniu (dalej: WSA), po rozpoznaniu sprawy ze skargi Z. C. (dalej: Skarżącego) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Pile ( dalej: Kolegium) z dnia [...] grudnia 2012 r., Nr [...] w przedmiocie kary za usunięcie drzew bez zezwolenia, skargę oddalił.

W uzasadnieniu przedstawiono następującą argumentację faktyczną i prawną:

decyzją z dnia [...] kwietnia 2009 r., nr [...] Wójt Gminy [...] wymierzył Skarżącemu administracyjną karę pieniężną w wysokości 18.825,72 zł za wycięcie bez wymaganego pozwolenia 10 sztuk drzew gatunku olsza czarna rosnących na działce nr[...] , w obrębie miejscowości[...]. Jako podstawę prawną wskazano art. 88 ust. 1 i 2 i art. 89 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 92, poz. 880 ze zm.; dalej: ustawa o ochronie przyrody), rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 22 września 2004 r. w sprawie trybu nakładania administracyjnych kar pieniężnych za usuwanie drzew lub krzewów bez wymaganego zezwolenia oraz za zniszczenie terenów zieleni, zadrzewień albo drzew lub krzewów (Dz. U. Nr 219, poz. 2229; dalej: rozporządzenie w sprawie trybu nakładania administracyjnych kar pieniężnych), rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 13 października 2004 r. w sprawie stawek opłat dla poszczególnych rodzajów i gatunków drzew (Dz. U. Nr 228, poz. 2306 ze zm.; dalej: rozporządzenie w sprawie stawek opłat) oraz art. 104 i 107 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postepowania administracyjnego (Dz.U. z 2016 r., poz. 23 ze zm.; dalej: K.p.a.). Organ ustalił, że Skarżący w lutym 2009 r. usunął na przedmiotowej działce 62 drzewa gatunku wierzba oraz olsza czarna, w większości w wieku od 16 do 19 lat. Spośród 62 sztuk usuniętych drzew, 52 sztuki stanowiły drzewa objęte zezwoleniem Wójta Gminy [...] z dnia [...] września 1998 r., nr [...] na usunięcie 250 sztuk drzew gatunku wierzba i olsza, natomiast pozostałe 10 sztuk usuniętych drzew wyrosło na terenie działki nr [...] po terminie uzyskania przez Skarżącego zezwolenia z 1998 roku. W tej sytuacji organ nałożył karę pieniężną z tytułu usunięcia bez zezwolenia 10 sztuk drzew gatunku olsza czarna, które nie były objęte zezwoleniem z 1998 roku. Pomimo zapisu w decyzji z dnia [...] września 1998 r., nr[...] , że wycinki drzew objętych decyzją należy dokonać w terminie 30 dni od daty otrzymania zezwolenia, na podstawie obowiązującej wówczas praktyki Wójt przyjął, że określony w niej termin nie miał charakteru bezwzględnie obowiązującego, i że wycinka mogła zostać wykonana w dowolnym terminie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne