28.10.2016

Wyrok NSA z dnia 28 października 2016 r., sygn. II OSK 168/15

Uzasadnienie wyroku powinno zawierać zwięzłe przedstawienie stanu sprawy, zarzutów podniesionych w skardze, stanowisk pozostałych stron, podstawę prawną rozstrzygnięcia oraz jej wyjaśnienie. Jeżeli w wyniku uwzględnienia skargi sprawa ma być ponownie rozpatrzona przez organ administracji, uzasadnienie powinno ponadto zawierać wskazania co do dalszego postępowania.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Paweł Miładowski Sędziowie Sędzia NSA Andrzej Gliniecki Sędzia del. WSA Marta Laskowska-Pietrzak (spr.) Protokolant starszy inspektor sądowy Elżbieta Maik po rozpoznaniu w dniu 28 października 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej J. N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 3 września 2014 r. sygn. akt II SA/Bd 324/14 w sprawie ze skargi J. N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] stycznia 2014 r. nr [...] w przedmiocie środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację przedsięwzięcia oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy wyrokiem z dnia 3 września 2014 r., sygn. akt II SA/Bd 324/14 oddalił skargę J. N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] stycznia 2014 r., nr [...] utrzymującą w mocy decyzję Wójta Gminy D. z dnia [...] października 2013 r. nr [...] odmawiającą wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowania dla przedsięwzięcia polegającego na "Budowie gospodarstwa rolnego specjalizującego się w hodowli norek" na terenie działki nr ew. [...] w miejscowości P., gmina D..

Powyższe rozstrzygnięcie zapadło na tle następującego stanu faktycznego i prawnego sprawy.

Decyzja Wójta Gminy D. z dnia [...] października 2013 r. wydana została na podstawie art. 64 ust. 1 pkt 1 oraz ust. 3 i 4 i art. 75 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r. Nr 199, poz. 1227 z późn. zm.). W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wyjaśnił, że zgodnie z art. 64 powyższej ustawy zwrócił się do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w B. (RDOŚ) i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w M. (PPIS) o wydanie opinii, czy dla wnioskowanego przedsięwzięcia konieczne jest przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko. RDOŚ w B. postanowieniem z dnia [...] września 2012 r., natomiast PPIS w M. postanowieniem z dnia [...] października 2012 r. wyrazili opinię o konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Wójt Gminy D. nałożył na inwestora obowiązek sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko. Po przedłożeniu raportu Wójt Gminy D. zwrócił się do RDOŚ w B. i PPIS w M. o uzgodnienie środowiskowych uwarunkowań wynikających z przełożonego raportu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne