16.09.2016

Wyrok NSA z dnia 16 września 2016 r., sygn. I OSK 2949/14

Przesłanka gwarancji należytego prowadzenia gospodarstwa, o jakiej mowa w § 37 rozporządzenia z 9 grudnia 1977 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym oraz innych świadczeniach dla rolników i ich rodzin ma charakter klauzuli generalnej, co oznacza konieczność dokonania przez organ administracji oceny okoliczności faktycznych sprawy, w tym przypadku okoliczności związanych z osobą następcy, przez pryzmat standardów prawidłowego prowadzenia gospodarstwa.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Rajewska Sędziowie: Sędzia NSA Iwona Bogucka (spr.) Sędzia del. WSA Dorota Apostolidis Protokolant: specjalista Edyta Pacewicz po rozpoznaniu w dniu 16 września 2016 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej I. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 maja 2014 r. sygn. akt I SA/Wa 2353/13 w sprawie ze skargi I. S. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] lipca 2013 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 21 maja 2014r., sygn. akt I SA/Wa 2353/13 oddalił skargę I. S. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] lipca 2013 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji. Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

Naczelnik Gminy w S. decyzją z dnia [...] października 1980 r., nr [...], na postawie art. 45 ustawy z dnia 27 października 1977 r. o zaopatrzeniu emerytalnym oraz innych świadczeniach dla rolników i ich rodzin (Dz. U. Nr 32, poz. 140) orzekł o przejęciu na własność Państwa gospodarstwa rolnego o powierzchni 3,12 ha, położonego we wsi B., składającego się działek ewidencyjnych o numerach 55, 155, 175, 333, stanowiącego własność (w ½ części) B. Ł. Wnioskiem z dnia 4 kwietnia 2001 r., sprecyzowanym w dniu 25 października 2010 r., I. S. - następczyni prawna B. Ł., wystąpiła o stwierdzenie nieważności tej decyzji zarzucając, że przekazanie gospodarstwa rolnego nastąpiło z naruszeniem przepisów prawa. Wskazała, że w uzasadnieniu decyzji błędnie przyjęto, iż wnioskodawczyni nie ma możliwości przekazania gospodarstwa rolnego ze względu na brak następców prawnych posiadających kwalifikacje do prowadzenia gospodarstwa rolnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne