Wyrok NSA z dnia 8 września 2016 r., sygn. II OSK 1134/16
Fakty powszechnie znane to okoliczności, zdarzenia, czynności lub stany, które powinny być znane każdemu rozsądnemu i posiadającemu doświadczenie człowiekowi. Za powszechnie znane uważa się np. wydarzenia historyczne, polityczne, zjawiska przyrodnicze, procesy ekonomiczne lub zdarzenia normalne i zwyczajne zachodzące w określonym czasie i miejscu. Za fakty powszechnie znane mogą być uznane tylko te, które odpowiadają rzeczywistości, przy czym kryterium oceny, czy dany fakt ma charakter faktu notoryjnego, musi być obiektywne, nie zaś subiektywne.
Teza od Redakcji
Dnia 8 września 2016 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Zofia Flasińska Sędziowie: sędzia NSA Barbara Adamiak /spr./ sędzia del. NSA Andrzej Irla po rozpoznaniu w dniu 8 września 2016 roku na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Przychodni [...] sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 lutego 2016 r., sygn. akt VII SA/Wa 2537/15 w sprawie ze skargi Przychodni [...] sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w G. na decyzję Rzecznika Praw Pacjenta z dnia [...] sierpnia 2015 r., znak [...] w przedmiocie naruszenia zbiorowych praw pacjentów oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 19 lutego 2016 r., sygn. akt VII SA/Wa 2537/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Przychodni [...] sp. z o.o. sp.k. w G. na decyzję Rzecznika Praw Pacjenta z dnia [...] sierpnia 2015 r., znak: [...] w przedmiocie naruszenia zbiorowych praw pacjentów.
Powyższy wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Zaskarżoną decyzją Rzecznik Praw Pacjenta uznał praktyki stosowane w dniach 2 i 5 stycznia 2015 r. przez Przychodnię [...] sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w G. polegające na ograniczeniu prawa pacjentów do dokumentacji medycznej spowodowanym zaprzestaniem udzielania świadczeń zdrowotnych w wyniku niezawarcia umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej na 2015 r. i zamknięciem podmiotu leczniczego, przez po pacjenci mogli złożyć wniosek o udostępnienie dokumentacji medycznej przesyłając je na adres pocztowy przychodni lub za pośrednictwem telefonu bądź poczty elektronicznej, za naruszające zbiorowe prawa pacjentów i stwierdził zaniechanie stosowania tej praktyki z dniem 7 stycznia 2015 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty