Wyrok NSA z dnia 22 września 2016 r., sygn. I OSK 904/16
Nie zawsze długi czas trwania postępowania oznacza, że jest ono prowadzone jest w sposób przewlekły. Stwierdzenie bowiem przewlekłości postępowania wykluczają okoliczności, których wystąpienie w sposób obiektywny i niezależny od organu powoduje zwłokę w załatwieniu sprawy.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Jolanta Rudnicka (spr.) Sędziowie sędzia NSA Maciej Dybowski sędzia NSA Małgorzata Pocztarek po rozpoznaniu w dniu 22 września 2016 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Starosty O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 23 października 2015 r., sygn. akt II SAB/Kr 169/15 w sprawie ze skargi L.G. i P.G. na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Starostę O. w przedmiocie załatwienia wniosku o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę, 2. zasądza od L. G. i P.G. solidarnie na rzecz Starosty O. kwotę 220 (dwieście dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 23 października 2015 r., sygn. akt. II SAB/Kr 169/15, po rozpoznaniu sprawy ze skargi L. G. i P. G. na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Starostę O. w przedmiocie załatwienia wniosku o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, w punkcie pierwszym stwierdził przewlekłość prowadzenia postępowania; w punkcie drugim stwierdził, że przewlekłe prowadzenie postępowania nie miało miejsca z rażącym naruszeniem prawa.
Przedstawiając w uzasadnieniu stan faktyczny i prawny sprawy Sąd wskazał, że w dniu 20 sierpnia 2015 r. L. G. i P. G. wnieśli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie skargę na przewlekłość postępowania prowadzonego przez Starostę O. w sprawie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości stanowiących działki nr [...] i [...], domagając się jednocześnie stwierdzenia przewlekłego prowadzenia postępowania oraz stwierdzenia, że przewlekłość ta miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa. W uzasadnieniu skarżący wskazali, że w dniu 5 grudnia 2014 r. złożyli wniosek o przekształcenie ww. prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, a Starosta O. pismem z dnia 22 grudnia 2014 r. wyznaczył termin do załatwienia sprawy na dzień 31 marca 2015 r. W związku z brakiem zakończenia sprawy w terminie, L. G. i P. G. wnieśli w dniu 20 maja 2015 r. do Wojewody [...] zażalenie na przewlekłe prowadzenie postępowania, które to organ postanowieniem z dnia [...] lipca 2015 r. uznał za nieuzasadnione. Następnie w dniu
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty