19.05.2016

Wyrok NSA z dnia 19 maja 2016 r., sygn. I OSK 311/15

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Bożena Popowska (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Wiesław Morys Sędzia del. WSA Dorota Apostolidis Protokolant starszy asystent sędziego Anna Siwonia- Rybak po rozpoznaniu w dniu 19 maja 2016r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej E. H. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 lipca 2014 r. sygn. akt II SA/Wa 1981/13 w sprawie ze skargi E. H. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] lipca 2013 r. nr [...] w przedmiocie opróżnienia lokalu mieszkalnego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. odstępuje od zasądzenia od E. H. zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 1[...] lipca 2014 r., sygn. akt II SA/Wa 1981/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę E. H. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] lipca 2013 r. nr [...] w przedmiocie opróżnienia lokalu mieszkalnego.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.

Decyzją Zastępcy Kwatermistrza KWMO w K. z dnia [...] października 1967 r. lokal nr [...] przy ul. R. w K. przydzielono S. L. - ówczesnemu funkcjonariuszowi KWMO w K. Uprawnionymi do zamieszkania w przedmiotowym lokalu oprócz zainteresowanego była żona - T. L. oraz dzieci: syn A. L. i córki G. L. i E. L.(obecnie H.). W przedmiotowym lokalu zamieszkują obecnie E. H. i jej syn J. H.. Stanisław i T. L. zmarli. W dniu 13 lutego 2013 r. [...] Komendant Wojewódzki wszczął z urzędu postępowanie w sprawie opróżnienia przedmiotowego lokalu mieszkalnego przez E. H. i J. H., na podstawie art. 95 ust. 3 pkt 3 i ust. 4 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2011 r. Nr 287, poz. 1687 z późn. zm.). Postępowanie to zakończyło się wydaniem przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w K. decyzji nr [...] z dnia [...] kwietnia 2013 r., którą nakazano E. i J. H. opróżnienie lokalu mieszkalnego nr [...] przy ul. R. w K. z osób i rzeczy. W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że krąg osób uprawnionych do lokalu mieszkalnego, pozostającego w dyspozycji organów Policji jest zawężony i wyczerpująco wymieniony w art. 89 ustawy o Policji oraz ustawie z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (tekst jednolity z 2004 r. Dz. U. Nr 8, poz. 67 z późn. zm.), której postanowienia art. 29 ust. 1 i 2 dają prawo do zajmowania takich mieszkań emerytom i rencistom policyjnym oraz członkom rodzin uprawnionym do renty rodzinnej po funkcjonariuszach, którzy w chwili śmierci spełniali warunki wymagane do uzyskania emerytury lub renty policyjnej oraz po zmarłych emerytach lub rencistach. Natomiast w stosunku do osób, które nie spełniają powyższych warunków, istnieje możliwość wydania, w oparciu o treść przepisu art. 95 ust. 3 pkt 3 ustawy o Policji, decyzji o opróżnieniu lokalu mieszkalnego w przypadku zajmowania lokalu mieszkalnego przez policjanta lub członków jego rodziny albo inne osoby bez tytułu prawnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne