Wyrok NSA z dnia 7 czerwca 2016 r., sygn. I OSK 2109/14
Relacja między wyłączeniem gruntów z produkcji, a zmianą w zakresie rodzaju użytków jest więc taka, że wyłączenie jest swego rodzaju rozstrzygnięciem wstępnym dla zmiany w ewidencji. Rola organu rozstrzygającego wstępnie nie może jednak polegać na uczestniczeniu w charakterze strony w postępowaniu administracyjnym prowadzonym przez inny organ. Podobnie jak organ administracyjny, który wydaje decyzję jako organ pierwszej instancji oraz podobnie jak organ współdziałający, organ wydający rozstrzygnięcie wstępne, podejmuje obronę porządku prawnego poprzez wykonywanie kompetencji orzeczniczej.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Elżbieta Kremer Sędziowie: Sędzia NSA Roman Ciąglewicz (spr.) Sędzia del. WSA Marian Wolanin Protokolant: st. asystent sędziego Maciej Kozłowski po rozpoznaniu w dniu 7 czerwca 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 kwietnia 2014 r. sygn. akt IV SA/Wa 16/14 w sprawie ze skargi Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie na decyzję Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego z dnia [...] listopada 2013 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego w sprawie zmian w ewidencji gruntów i budynków oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 7 kwietnia 2014 r., sygn. akt IV SA/Wa 16/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie na decyzję Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego, z dnia [...] listopada 2013 r., nr [...], w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego.
Wyrok został wydany w następujących okolicznościach sprawy.
Starosta Piaseczyński, decyzją z dnia [...] września 2013 r., nr [...], na podstawie art. 20 ust. 1 i art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2010 r. Nr 193, poz. 1287), § 44 pkt 2, § 45 ust. 1, § 46 ust. 2 i § 47 ust. 3 rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. Nr 38, poz. 454) oraz art. 104 K.p.a., działając z urzędu, orzekł o wprowadzeniu zmiany przedmiotowej w ewidencji gruntów i budynków obręb [...], Zalesie Górne, gm. Piaseczno, jedn. rej. [...] w zakresie działki nr [...] o pow. 0,1501 ha polegającej na wpisaniu w miejsce klasoużytków: "[...] " o pow. 0,1148 ha jako stan nowy użytku "[...] " o pow. 0,1501 ha oraz na ujawnieniu budynku mieszkalnego o powierzchni zabudowy 236 m² , na podstawie opracowania geodezyjnego, przyjętego do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego w dniu [...] lipca 2013 r. pod nr [...].
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty