09.03.2016

Wyrok NSA z dnia 9 marca 2016 r., sygn. II OSK 1673/14

Do zastosowania przez organy art. 18 ust. 5 pkt 2 ustawy o broni i amunicji, tj. do zobowiązania osoby posiadającej pozwolenie na broń do niezwłocznego poddania się badaniom lekarskim i psychologicznym i przedstawienia wydanych orzeczeń, nie jest konieczne ustalenie, że osoba ta należy do osób wymienionych w ust. 1 pkt 2-4 tej ustawy. Do zastosowania tego przepisu wystarczające jest zaistnienie dostatecznie uzasadnionego podejrzenia, że osoba posiadająca pozwolenie na broń należy do kręgu osób, o jakich mowa w ust. 1 pkt 2-4 ustawy .

Teza urzędowa

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Włodzimierz Ryms Sędziowie Sędzia NSA Anna Łuczaj (spr.) sędzia del. NSA Janina Kosowska Protokolant sekretarz sądowy Agnieszka Chustecka po rozpoznaniu w dniu 9 marca 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej H. N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 lutego 2014 r. sygn. akt II SA/Wa 2067/13 w sprawie ze skargi H. N. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] sierpnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia pozwolenia na broń palną myśliwską 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od H. N. na rzecz Komendanta Głównego Policji kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 18 lutego 2014r., sygn. akt II SA/Wa 2067/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę H. N. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] sierpnia 2013r., nr [...] w przedmiocie cofnięcia pozwolenia na broń palną myśliwską.

W uzasadnieniu wyroku Sąd podał, że Komendant Główny Policji decyzją z dnia [...] sierpnia 2013 r. nr [...], wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a. oraz art. 18 ust. 5 pkt 2 w zw. z art. 15 ust. 5 ustawy z dnia 21 maja 1999r. o broni i amunicji (Dz. U. z 2012 r., poz. 576), utrzymał w mocy decyzję Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu z dnia [...] czerwca 2013 r. nr [...], cofającą H. N. pozwolenie na broń palną myśliwską. Organ odwoławczy podniósł, iż organ I instancji po uzyskaniu informacji, że stan zdrowia H. N. budzi poważne wątpliwości pismem z dnia [...] marca 2013 r. zobowiązał go do przedłożenia aktualnych orzeczeń lekarskiego i psychologicznego potwierdzających, iż może dysponować bronią palną do celów łowieckich. Wobec faktu, że strona w określonym terminie nie przedłożyła wymaganych orzeczeń wszczęto postępowanie, a w oparciu o zebrany materiał dowodowy cofnięto pozwolenie na broń palną myśliwską. Komendant Główny Policji podkreślił, że skarżący nie przedłożył wymaganych orzeczeń, które pozwoliłyby na ustalenie jego zdolności do dysponowania bronią i zweryfikowanie powstałych wątpliwości co do stanu zdrowia. W ustalonym stanie faktycznym i prawnym nie ma podstaw do zmiany bądź uchylenia decyzji organu I instancji z uwagi na ochronę interesu bezpieczeństwa i porządku publicznego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne