09.02.2016 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 9 lutego 2016 r., sygn. I OSK 971/15

Błędna wykładnia oznacza nieprawidłowe zrekonstruowanie treści normy prawnej wynikającej z konkretnego przepisu, czyli mylne rozumienie określonej normy prawnej, natomiast niewłaściwe zastosowanie to dokonanie wadliwej subsumcji przepisu do ustalonego stanu faktycznego, czyli niezasadne uznanie, że stan faktyczny sprawy odpowiada hipotezie określonej normy prawnej.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Wiesław Morys (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Izabella Kulig-Maciszewska Sędzia del. WSA Ewa Kręcichwost-Durchowska Protokolant: st. asystent sędziego Rafał Kopania po rozpoznaniu w dniu 9 lutego 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Koła Łowieckiego [...] w Lublinie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 27 listopada 2014 r. sygn. akt II SAB/Lu 440/14 w sprawie ze skargi P. G. - redaktora naczelnego dziennika "[...]" na bezczynność Koła Łowieckiego [...] w Lublinie w przedmiocie udzielenia informacji publicznej 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę, 2. zasądza od P. G. - redaktora naczelnego dziennika "[...]" na rzecz Koła Łowieckiego [...] w Lublinie kwotę 297 (dwieście dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie, uwzględniając skargę P. G. - redaktora naczelnego dziennika [...] na bezczynność Koła Łowieckiego [...] w Lublinie (dalej organ) w opisanym w sentencji przedmiocie, zobowiązał organ do załatwienia wniosku z dnia [...] sierpnia 2014 r., stwierdził że bezczynność miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa, wymierzył organowi grzywnę w kwocie 100 zł, oraz orzekł o kosztach postępowania.

Jak wynika z uzasadnienia tego wyroku zapadł on w następującym stanie faktycznym i prawnym: sporządzonym na druku oznaczonym logo "[...]" wnioskiem z dnia [...] sierpnia 2014 r. S. P. - mieniący się dziennikarzem tegoż dziennika - zwrócił się do organu o udzielenie informacji prasowej obejmującej protokoły z odbytych w latach 2012 - 2014 Walnych Zgromadzeń Członków Koła Łowieckiego [...] w Lublinie wraz z załącznikami oraz uchwał podjętych przezeń podczas obrad wraz z załącznikami. Powołał się m.in. na art. 4 ust. 1 i art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. Prawo prasowe (Dz. U. Nr 5, poz. 24 ze zm.). Organ wezwał wnioskodawcę do dostarczenia dokumentów upoważniających go do występowania w imieniu redakcji wspomnianego dziennika. Jego zdaniem, skoro powołał się na przepisy Prawa prasowego i domagał się udzielenia informacji prasie, to winien wykazać stosowny przymiot. Wnioskodawca wezwania nie wykonał, a organ nie podjął dalszych działań. W skardze na jego bezczynność zarzucono naruszenie art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2014 r., poz. 782 ze zm.), gdyż po myśli art. 3a Prawa prasowego w jej trybie wniosek z [...] sierpnia 2014 r. winien zostać załatwiony. Dlatego skarżący domagał się uwzględnienia skargi na podstawie art. 149 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.), dalej P.p.s.a.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne