26.10.2016

Postanowienie NSA z dnia 26 października 2016 r., sygn. II GSK 4553/16

Odrzucenie skargi

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Krystyna Anna Stec po rozpoznaniu w dniu 26 października 2016 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej J. M. S. od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 marca 2016 r. sygn. akt VI SA/Wa 223/16 w sprawie ze skargi J. M. S. na uchwałę Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia [...] listopada 2015 r. nr [...] w przedmiocie odwołania ze składu rady nadzorczej postanawia: oddalić skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 29 marca 2016 r., sygn. akt VI SA/Wa 223/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę J. M. S. na uchwałę Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia [...] listopada 2015 r. w przedmiocie odwołania z funkcji członka Rady Nadzorczej A. S.A. oraz zwrócił skarżącej uiszczony wpis od skargi.

Uzasadniając swoje rozstrzygnięcie w sprawie na podstawie art. 58 § 1 pkt 1 i § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.; dalej: ppsa) Sąd I instancji wskazał, że żaden przepis ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (tekst jedn. Dz. U. z 2015 r., poz. 1531; dalej: urtw), nie przewiduje podstawy do przeprowadzenia przez sąd administracyjny kontroli legalności uchwały Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wydanej w przedmiocie odwołania członków rady nadzorczej regionalnej rozgłośni Polskiego Radia. Podstawy takiej nie można również wywieść z żadnego innego, obowiązującego aktu normatywnego.

Zdaniem Sądu I instancji uchwała Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wydana we wskazanym przedmiocie nie posiada też cech decyzji administracyjnej. WSA uznał również, że skarżona uchwała nie stanowi innej czynności lub aktu z zakresu administracji publicznej, o których mowa w art. 3 § 2 pkt 4 ppsa. Zdaniem Sądu I instancji kwestia powoływania i odwoływania członków rad nadzorczych spółek publicznej radiofonii i telewizji, jest uprawnieniem prywatnoprawnym i w konsekwencji winna być wykonywana w formie uchwał, które wywołują skutki charakterystyczne dla cywilnoprawnych oświadczeń woli. Do spółek tych stosuje się, z zastrzeżeniem art. 27-30 ustawy, przepisy Kodeksu spółek handlowych z wyjątkiem art. 312 i 402 (art. 26 ust. 4 ww. ustawy). Skoro kwestia powoływania członków rad nadzorczych w spółkach kapitałowych jest co do zasady uregulowana przepisami Kodeksu spółek handlowych, to rozstrzygnięcia w tym przedmiocie nie mają charakteru publicznoprawnego, lecz wykonywane są w sferze prywatnoprawnej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp