Postanowienie NSA z dnia 20 września 2016 r., sygn. II GZ 870/16
Wstrzymanie wykonania aktu
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kisielewicz po rozpoznaniu w dniu 20 września 2016 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej zażalenia A. sp.k. z siedzibą w J. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 czerwca 2016 r., sygn. akt VIII SA/Wa 1275/14 w zakresie wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi B. Sp. z o.o. z siedzibą w G. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] sierpnia 2014 r., nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji wzoru przemysłowego postanawia: oddalić zażalenie.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 23 czerwca 2016 r., sygn. akt VIII SA/Wa 1275/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, działając na podstawie art. 61 § 3 i § 5 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. − Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2016 r., poz. 718 ze zm., powoływanej dalej jako p.p.s.a.), wstrzymał, na wniosek B. Sp. z o.o. w G., wykonanie decyzji Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] sierpnia 2014 r., nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji wzoru przemysłowego pt. "Pojemnik na cukierki - drażetki".
W uzasadnieniu Sąd I instancji podniósł, że B. sp. z o.o. wraz ze skargą na decyzję Urzędu Patentowego RP z dnia [...] sierpnia 2014 r. złożyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji, podnosząc, że skarga dotyczy decyzji unieważniającej jej prawo ochronne, a do wydania prawomocnego rozstrzygnięcia przez Sąd może upłynąć dużo czasu. W jej ocenie, może dojść do nieodwracalnych skutków związanych z unieważnieniem, których późniejsze wydanie wyroku uwzględniającego skargę nie będzie w stanie zniwelować. Brak wstrzymania wykonania decyzji uniemożliwia jej wykonywanie praw wynikających z rejestracji spornego wzoru, w szczególności prawa do zakazywania posługiwania się opakowaniem wg wzoru przemysłowego. Skarżąca nie będzie mieć więc instrumentów ochrony jej praw, co może spowodować nieodwracalne szkody w przypadku uchylenia decyzji przez Sąd. Podała, że brak wstrzymania wykonania decyzji może skutkować wprowadzaniem na rynek cukierków w takich opakowaniach przez inne podmioty, co może permanentnie negatywnie wpłynąć zarówno na przyzwyczajenia konsumentów oraz renomę produktu skarżącej sprzedawanego w tych opakowaniach.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty