20.04.2016 Obrót gospodarczy

Postanowienie NSA z dnia 20 kwietnia 2016 r., sygn. II GZ 333/16

Wstrzymanie wykonania aktu

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Wojciech Kręcisz po rozpoznaniu w dniu 20 kwietnia 2016 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej zażalenia L. sp. z o.o. w L. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 12 listopada 2015 r., sygn. akt VI SA/Wa 872/14 w zakresie wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi B. sp. z o.o. w W. na decyzję Urzędu Patentowego RP z dnia [...] grudnia 2013 r., nr [...] w przedmiocie unieważnienia w części prawa z rejestracji wzoru przemysłowego postanawia: oddalić zażalenie

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 12 listopada 2015 r. wstrzymał wykonanie decyzji Urzędu Patentowego RP z dnia 11 [...] 2013 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia w części prawa z rejestracji wzoru przemysłowego pt.: "Produkty Piekarskie" nr [...] na wniosek B. Sp. z o.o. w W.

B. Sp. z o.o. z siedzibą w W. w złożonej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skardze na decyzję Urzędu Patentowego RP z dnia 11 [...] 2013 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia w części prawa z rejestracji wzoru przemysłowego pt.: "Produkty Piekarskie" nr [...], zawarła wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po uchyleniu przez Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem z dnia 9 czerwca 2015 r. sygn. akt II GZ 258/15 postanowienia WSA z dnia 9 lutego 2015 r. o odmowie wstrzymania wykonania ww. decyzji, wstrzymał tę decyzję.

Sąd I instancji wyjaśnił, że skarżąca, na wezwanie tego Sądu, przesłała zestawienie sprzedaży według produktów w roku 2014 oraz zestawienie sprzedaży według produktów w roku 2015. Z dokumentów tych, zdaniem Sądu, wynika, iż nastąpił znaczny spadek sprzedaży produktów bazujących na spornym wzorze przemysłowym "podwójnych paluszków". W 2014 r. strona skarżąca sprzedała bowiem [...] opakowań produktów bazujących na ww. wzorze przemysłowym, natomiast w okresie styczeń - [...] 2015 r. sprzedano jedynie [...] tego rodzaju produktów. Sąd ten wskazał również, że wykonanie zaskarżonej decyzji Urzędu Patentowego RP może spowodować nieograniczoną możliwość wykorzystywania unieważnionego wzoru przez osoby trzecie (szczególnie przez podmioty konkurujące), co podważy wypracowaną przez spółkę pozycję na rynku oraz zniweczy nabytą przez unieważniony wzór przemysłowy rozpoznawalność na rynku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp