Wyrok NSA z dnia 27 września 2016 r., sygn. II GSK 633/15
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Cezary Pryca (spr.) Sędzia NSA Zbigniew Czarnik Sędzia del. WSA Dorota Dąbek Protokolant Marta Koźlik po rozpoznaniu w dniu 27 września 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej H. "U W." W. S. j.w C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 października 2014 r. sygn. akt VI SA/Wa 428/14 w sprawie ze skargi H. "U W." W. S. j. w C. na decyzję Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia [...] listopada 2013 r., nr [...] w przedmiocie nakazu rejestracji i ustalenia opłaty za używanie niezarejestrowanych odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych 1. oddala skargę kasacyjną 2. zasądza od H. "U W." W. S. j. w C. na rzecz Ministra Infrastruktury i Budownictwa kwotę 1800 (jeden tysiąc osiemset ) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 21 października 2014r., sygn. akt VI SA/Wa 428/14, po rozpatrzeniu skargi Hotel ,,U ." W. Spółka Jawna z siedzibą w Cz. na decyzję Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 21 listopada 2013 r. w przedmiocie nakazu rejestracji odbiorników telewizyjnych i ustalenia opłaty za używanie niezarejestrowanych odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oddalił skargę.
Z uzasadnienia wyroku wynika, że Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym.
W dniu 7 grudnia 2012 r. przeprowadzono kontrolę wykonania obowiązku rejestracji odbiorników radiowych i telewizyjnych w lokalu położonym przy ul. W. . w Cz. zajmowanym przez Hotel "U ." W. Spółka Jawna z siedzibą w Cz. (dalej ,,Skarżąca"). Kontrolujący uznali, że w lokalu funkcjonuje 61 odbiorników telewizyjnych różnych marek. Ponadto ustalono, że skarżąca użytkuje 3 samochody służbowe wyposażone w radia. Uruchomiono 31 odbiorników telewizyjnych i stwierdzono, że odbiorniki te są w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu (TVP 1). Przebieg kontroli potwierdzono protokołem. Protokół podpisał obecny przy kontroli Z. W.- wspólnik spółki jawnej będący właścicielem hotelu oraz jego syn S.W.. Z. W. złożył ponadto pisemne oświadczenie, że 3 odbiorniki radiofoniczne i 61 odbiorników telewizyjnych znajdujących się w obiekcie są przystosowane do natychmiastowego odbioru programu, zaś weryfikacja tej okoliczności nie jest możliwa, z uwagi na pobyt gości w pokojach. Na podstawie oświadczenia Z. W. kontrolerzy ustalili w protokole, iż okres używania tych odbiorników telewizyjnych wynosił 2 lata, jednakże okres ten nie został potwierdzony odpowiednią dokumentacją.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty