15.12.2016

Wyrok NSA z dnia 15 grudnia 2016 r., sygn. II GSK 211/16

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Sędzia NSA Andrzej Kisielewicz (spr.) Sędzia del. WSA Małgorzata Łuczyńska Protokolant asystent sędziego Beata Kołosowska po rozpoznaniu w dniu 15 grudnia 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. Spółki z o.o. w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 20 października 2015 r., sygn. akt I SA/Bk 322/15 w sprawie ze skargi A. Spółki z o.o. w P. na decyzję Zarządu Województwa Podlaskiego z dnia [...] stycznia 2015 r., nr [...] znak sprawy:[...] w przedmiocie określenia przypadającej do zwrotu kwoty dofinansowania z budżetu Unii Europejskiej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 20 października 2015 r. sygn. akt I SA/Bk 322/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku po rozpoznaniu skargi A. Sp. z o.o. w P. na decyzję Zarządu Województwa [...] z dnia [...] stycznia 2015 r., nr [...] w przedmiocie określenia kwoty dotacji przypadającej do zwrotu, uchylił zaskarżoną decyzję i zasądził na rzecz skarżącej zwrot kosztów postępowania.

Ze stanu faktycznego sprawy przyjętego przez Sąd I instancji wynika, że decyzją z dnia [...] października 2014 r. nr [...] Zarząd Województwa [...] - Instytucja Zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa [...] na lata 2007-2013 określił kwotę przypadającą do zwrotu od A. Sp. z o.o. w wysokości 2.120.849,99 zł, wypłaconą w związku z realizacją projektu pn. "Wzrost konkurencyjności firmy poprzez zakup innowacyjnej linii do produkcji galanterii śniadaniowej pszenno-kukurydzianej" na podstawie umowy o dofinansowanie z dnia [...] stycznia 2010 r., wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych liczonymi od dnia przekazania środków do dnia ich zwrotu.

W uzasadnieniu decyzji organ podniósł, że po zakończeniu realizacji projektu, spółka nie produkowała galanterii śniadaniowej, co w świetle art. 57 ust. 1 Rozporządzenia Rady (WE) nr 1083/2006 z dnia 11 lipca 2006 r. ustanawiającego przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności i uchylającego rozporządzenie (WE) nr 1260/1999 (Dz. U. UE L z 2006 r. Nr 210, s. 25), oznacza naruszenie zasady trwałości projektu. W ocenie organu, ponad 95% produkcji oznaczonej przez producenta kodem GS i OR (jako galanteria śniadaniowa) nie jest w rzeczywistości galanterią śniadaniową, a więc nie spełnia kryteriów zadeklarowanych w dokumentacji aplikacyjnej. Organ uznał, że przedłożone przez beneficjenta dokumenty sprzedaży dotyczą w rzeczywistości wyrobów nienależących do galanterii śniadaniowej, tj. pelletów snacków i prażynek, które spółka miała już w swojej ofercie przed realizacją projektu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty