Wyrok NSA z dnia 29 listopada 2016 r., sygn. II GSK 1119/15
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Skoczylas Sędzia NSA Anna Robotowska (spr.) Sędzia del. WSA Dorota Dąbek Protokolant Agnieszka Szczepek po rozpoznaniu w dniu 29 listopada 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 listopada 2014 r. sygn. akt VI SA/Wa 2819/14 w sprawie ze skargi M. D. na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] lipca 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wyrażenia zgody na leczenie poza granicami kraju oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, objętym skargą kasacyjną wyrokiem z 28 listopada 2014 r., sygn. akt VI SA/Wa 2819/14, oddalił skargę M. D. na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] lipca 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wyrażenia zgody na leczenie poza granicami kraju.
I
Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie sprawy:
M. D. (dalej: skarżący) wnioskiem z dnia [...] stycznia 2013 r., złożonym w Ł. Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia, zwrócił się do Prezesa NFZ o przeprowadzenie poza granicami kraju leczenia w postaci zabiegu usunięcia płytek i śrub mocujących z lewego oczodołu oraz o pokrycie kosztów transportu do miejsca udzielania świadczeń, tj. [A.] w Niemczech.
Jak wynika z opinii lekarza wnioskującego dr hab. med. [...] - specjalisty w dziedzinie chirurgii szczękowo-twarzowej z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (USK) im. WAM w Łodzi, skarżący w lipcu 2012 r. na skutek wypadku został poddany operacji polegającej na nastawieniu i zespoleniu systemem 1.2 S. bocznego złamania kości środkowej części twarzy, za pomocą tytanowych mikropłytek. Lekarz prowadzący leczenie skarżącego w Niemczech zalecił usunięcie płytek i śrub mocujących po upływie 3 miesięcy od daty wykonania operacji. Ze względu na fakt, że polskie ośrodki nie posiadają narzędzi niezbędnych do przeprowadzenia zabiegu, lekarz wnioskujący stwierdził, że wskazane jest skierowanie pacjenta do niemieckiej kliniki, w której wykonano zabieg chirurgiczny. Powyższe stanowisko potwierdził wynik przeprowadzonej w dniu [...] grudnia 2012 r. przez specjalistę w dziedzinie chirurgii stomatologicznej konsultacji skarżącego w Poradni Chirurgii Szczękowo- Twarzowej USK im. WAM w Łodzi. Opiniujący wniosek skarżącego konsultant w dziedzinie chirurgii szczękowo-twarzowej dla województwa łódzkiego prof. dr hab. n. med. [...] wskazał na brak możliwości przeprowadzenia leczenia w kraju, ponieważ zgodnie z informacjami uzyskanymi od firmy S., niezbędny do usunięcia zastosowanego u skarżącego zespolenia system nie jest stosowany w Polsce.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty