Wyrok NSA z dnia 8 listopada 2016 r., sygn. II GSK 2473/15
W orzecznictwie i piśmiennictwie zgodnie przyjmuje się, że w sytuacji oparcia skargi kasacyjnej na obydwu podstawach ustawowych, podlegają rozpoznaniu najpierw zarzuty naruszenia przepisów postępowania. Dopiero po przesądzeniu, że stan faktyczny przyjęty przez sąd w zaskarżonym wyroku jest prawidłowy albo nie został skutecznie podważony, można przejść do skontrolowania subsumcji danego stanu faktycznego pod zastosowany przez sąd przepis prawa materialnego.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia NSA Andrzej Kisielewicz Sędzia del. WSA Ewa Cisowska-Sakrajda Protokolant Konrad Piasecki po rozpoznaniu w dniu 8 listopada 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "B." Spółka z o.o. we W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 6 maja 2015 r. sygn. akt VI SA/Wa 4045/14 w sprawie ze skargi "B." Spółka z o.o. we W. na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] września 2014 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia podlegania obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od "B." Spółka z o.o. we W. na rzecz Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 23 marca 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. oddalił skargę B. Spółki z o.o. we W. na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] września 2014 r. w przedmiocie ustalenia podlegania obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie faktycznym:
pismem z dnia 23 stycznia 2013 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział we W. wystąpił do Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia z wnioskiem o wydanie decyzji ustalającej obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego A. R., wskazując, że w okresach od 25 października 2004 r. do 24 listopada 2004 r., od 10 grudnia 2004 r. do 31 grudnia 2004 r., od 3 stycznia 2005 r. do 30 kwietnia 2005 r. i od 4 maja 2005 r. do 31 maja 2005 r. wykonywała pracę na podstawie, zawartych ze skarżącą spółką umów cywilnoprawnych o charakterze zlecenia nazwanych "umowami o dzieło". Świadczenie umowy polegało na wykonaniu określonej ilości zestawów kosmetycznych. Z tytułu wykonywania pracy w ramach ww. umów, A. R. nie została zgłoszona do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty