09.11.2016 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 9 listopada 2016 r., sygn. II GSK 215/16

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Drachal (spr.) Sędzia NSA Wojciech Kręcisz Sędzia del. WSA Pamela Kuraś- Dębecka Protokolant Patrycja Czubała po rozpoznaniu w dniu 9 listopada 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [A] Spółki z o.o. [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 14 października 2015 r., sygn. akt III SA/Wr 576/15 w sprawie ze skargi [...] Spółki z o.o. [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu z dnia [...] czerwca 2015 r., nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

I.

W dniu 15 grudnia 2014 r., na podstawie art. 30 ust. 1 i ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (tekst jednolity Dz. U. z 2013 r. poz. 1404 - dalej jako u.s.c.), funkcjonariusze Urzędu Celnego we Wrocławiu przeprowadzili kontrolę w punkcie [...] we Wrocławiu, przy ul. [...] (z przeprowadzonych czynności sporządzony został protokół nr [...]), w zakresie przestrzegania przepisów prawa regulujących urządzanie i prowadzenie gier hazardowych.

W lokalu znajdowało się urządzenie do gier o nazwie HOT SPOT nr [...], które stanowiło własność [...] Sp. z o.o. [...] (dalej również jako Skarżąca lub Spółka). Urządzenie było włączone do sieci elektrycznej i posiadało między innymi: jeden monitor LCD, wyświetlający ikony pakietu gier slotowych w formie emulacji elektronicznych o nazwach: ULTRA HOT, AMERICAN POKER II, HI-LO BANK, BURNING TARGET, SIZZLING HOT. W urządzeniu jest też zamontowany akceptor banknotów.

Z uwagi na fakt, że automat zawierał ww. gry, które są typowymi grami hazardowymi, szeroko dostępnymi w automatach do gry eksploatowanych w kasynach gry, uznano, że spełnia przestanki gier na automatach, określonych w art. 2 ust. 5 ustawy o grach hazardowych.

W ramach kontroli, przeprowadzono eksperyment, doświadczenie i odtworzenie możliwości gry na kontrolowanym urządzeniu. W efekcie rozegranej gry kontrolujący stwierdzili, iż cechy psychomotoryczne gracza, w tym zdolności manualne i umiejętności grającego poprzez każdorazowe wciskanie klawisza START/STOP nie mają żadnego wpływu na przebieg rozgrywanych gier, w szczególności na zatrzymanie wirujących bębnów w konfiguracji realizującej ustawienie znaków dających punkty premiowe bądź bonusy, zgodnie z wolą gracza, lecz toczą się poza wolą gracza, sterowane przez program sterujący komputera urządzenia. Jako dowody do akt dołączono protokół kontroli, przesłuchania świadka, zatrzymania rzeczy, spis i opis rzeczy, pokwitowanie, szkic sytuacyjny miejsca kontroli.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne