Wyrok NSA z dnia 20 października 2016 r., sygn. II GSK 519/15
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Skoczylas (spr.) Sędzia NSA Jan Bała Sędzia NSA Henryk Wach Protokolant Monika Majak po rozpoznaniu w dniu 20 października 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej E. Spółki z o.o. w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 sierpnia 2014 r., sygn. akt VI SA/Wa 1133/14 w sprawie ze skargi E. Spółki z o.o. w S. na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia [...] lutego 2014 r., nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia zezwolenia na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od E. Spółki z o.o. w S. na rzecz Głównego Inspektora Farmaceutycznego 180 (sto osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 29 sierpnia 2014 r., sygn. akt VI SA/Wa 1133/14, oddalił skargę E. Sp. z o.o. w S. na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia [...] lutego 2014 r. w przedmiocie odmowy udzielenia zezwolenia na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:
E. Sp. z o.o. złożyła 13 czerwca 2013 r. wniosek o wydanie zezwolenia na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej w lokalu mieszczącym się w S. przy ul. S. [...]. Spółka zadeklarowała obrót pełnoprofilowy produktami leczniczymi, z wyłączeniem produktów leczniczych silnie wonnych, łatwopalnych, żrących, cytostatyków, substancji bardzo silnie działających oraz substancji farmaceutycznych. Do wniosku nie załączono opinii wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego o lokalu przeznaczonym na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej. W odpowiedzi na wezwanie Głównego Inspektora Farmaceutycznego o uzupełnienie braków wniosku, spółka poinformowała, iż przedmiotowa opinia nie została jeszcze wydana.
W dniu 2 sierpnia 2013 r. do organu wpłynęło postanowienie Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego z dnia [...] lipca 2013 r. o przydatności przedmiotowego lokalu na hurtownię farmaceutyczną, opiniujące lokal negatywnie. Organ stwierdził, że powierzchnia, kubatura i wyposażenie pomieszczeń magazynowych planowanej hurtowni farmaceutycznej nie są dostosowane do asortymentu, którego obrót zamierza prowadzić przedsiębiorca, co stanowi naruszenie § 2 pkt 3 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 lipca 2002 r. w sprawie procedur Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej (Dz. U. Nr 144, poz. 1216; powoływanego dalej jako: rozporządzenie w sprawie Dobrej Praktyki). Po rozpatrzeniu zażalenia spółki, Główny Inspektor Farmaceutyczny postanowieniem z dnia [...] października 2013 r. utrzymał w mocy rozstrzygnięcie pierwszoinstancyjne uznając, że lokal, jakim dysponuje przedsiębiorca, nie jest dostosowany do planowanego asortymentu hurtowni.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty