14.10.2016

Wyrok NSA z dnia 14 października 2016 r., sygn. II GSK 1893/16

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Jagielska Sędzia NSA Cezary Pryca (spr.) Sędzia del. WSA Ewa Cisowska-Sakrajda Protokolant starszy asystent sędziego Michał Stępkowski po rozpoznaniu w dniu 14 października 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Ż. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 1 grudnia 2015 r. sygn. akt I SA/Kr 592/15 w sprawie ze skargi Ż. K. na decyzję Zarządu Województwa Małopolskiego z dnia [...] stycznia 2015 r. nr [...] w przedmiocie zobowiązania do zwrotu części dofinansowania ze środków z budżetu Unii Europejskiej 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Ż. K. na rzecz Zarządu Województwa Małopolskiego 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 1 grudnia 2015r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, sygnatura akt I SA/Kr 592/15 oddalił skargę Ż. K. na decyzję Zarządu Województwa Małopolskiego (dalej: Organ) z dnia 13 stycznia 2015r., Nr .....w przedmiocie zwrotu środków europejskich i pochodzących z budżetu państwa.

Z uzasadnienia wyroku Sądu I instancji wynika, że za podstawę rozstrzygnięcia przyjął on następujące ustalenia.

W dniu 6 listopada 2014 r. Zarząd Województwa Małopolskiego wydał decyzję w której zobowiązał Ż. K. . Ł.j (dalej: Beneficjent, Skarżąca) do zwrotu środków europejskich i pochodzących z budżetu państwa w łącznej kwocie 1072,48 PLN wraz z odsetkami liczonymi jak dla zaległości podatkowych od dnia przekazania środków do dnia dokonania zwrotu, tj. w terminie 14 dni od dnia doręczenia ostatecznej decyzji.

Ww. decyzja była wynikiem przeprowadzenia w dniu 8 sierpnia 2013 r. przez Instytucję Zarządzającą Małopolskim Regionalnym Programem Operacyjnym kontroli doraźnej projektu w zakresie merytorycznym i finansowym, zakończonej Informacją Pokontrolną z dnia 24 października 2013 r.

Instytucja Zarządzająca Małopolskim Regionalnym Programem Operacyjnym (dalej: IZ MRPO, Organ odwoławczy) decyzją z dnia 13 stycznia 2015 r. utrzymała w mocy zaskarżoną decyzję. W uzasadnieniu decyzji wskazała, że zgodnie z wnioskiem o dofinansowanie, produktem projektu jest 1 nowoutworzony nowoczesny pensjonat, którego powierzchnia usługowa wynosiła 1 134,38 m2. W skład pensjonatu wchodziła również część mieszkalna o powierzchni 96,7 m2, na którą składały się mieszkanie właścicieli oraz garaż. Powyższe części składowe (mieszkanie i garaż) zostały uwzględnione w kosztach niekwalifikowanych, co łącznie z kosztami kwalifikowanymi dawało całkowitą powierzchnię pensjonatu w wysokości 1 231,08 m2. Zgodnie z dokumentacją przedstawioną do rozliczenia przez Beneficjenta wynika, iż koszty zagospodarowania terenu dla części mieszkalnej zostały poniesione w ramach wydatków na część usługową pensjonatu. Zdaniem IZ MRPO, Beneficjent wydatkował środki finansowe na część obiektu, która nie mieściła się w zakresie kosztów kwalifikowalnych projektu. IZ MRPO dokonała proporcjonalnego wyliczenia kosztów, które zostały przeznaczone na zagospodarowanie terenu dla części mieszkalnej. Wynikiem tego działania była część wyłączonego wskaźnika produktu, która wyniosła 2,43%. Następnie ustalone zostały koszty budowy garażu w ramach wniosku o płatność nr 4 oraz nr 5. Wyliczone koszty zostały stosunkowo przeliczone przez procentową część wyłączonego wskaźnika produktu i ostatecznie zostały ustalone na poziomie 2 803,87 zł.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty