Wyrok NSA z dnia 4 lutego 2016 r., sygn. II GSK 1824/14
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia NSA Joanna Zabłocka Sędzia del. WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz (spr.) Protokolant Patrycja Kozłowska po rozpoznaniu w dniu 4 lutego 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 8 maja 2014 r. sygn. akt II SA/Sz 1511/13 w sprawie ze skargi F. Spółki z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w S. z dnia [...] listopada 2013 r. nr [...] w przedmiocie zmiany zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie gier na automatach o niskich wygranych 1. uchyla zaskarżony wyrok, 2. oddala skargę, 3. zasądza od F. Spółki z o.o. w W. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w S. kwotę 340 (trzysta czterdzieści) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 8 maja 2014 r., sygn. akt II SA/Sz 1511/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie po rozpoznaniu sprawy ze skargi F. Spółki z o.o. z siedzibą w W. (dalej: spółka, strona, skarżąca) na decyzję Dyrektora Izby Celnej w S. (dalej: Dyrektor IC) z dnia [...] listopada 2013 r. w przedmiocie zmiany zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie gier na automatach o niskich wygranych - uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję tego samego organu z dnia [...] maja 2013 r.
W sprawie poczyniono następujące ustalenia:
Decyzją z dnia 30 października 2008 r. Dyrektor Izby Skarbowej w S., uwzględniając wniosek F. Spółki z o.o. udzielił zezwolenia tejże spółce na prowadzenie działalności w zakresie gier na automatach o niskich wygranych na terenie województwa zachodniopomorskiego.
Spółka wnioskiem z dnia 2 października 2012 r. zwróciła się, do Dyrektora IC o dokonanie zmiany poz. 10 załącznika nr 1 do ww. decyzji poprzez zmianę lokalizacji miejsca urządzania gry na automatach o niskich wygranych i zastąpienie punktu gier o nazwie: K., K. ul. [...], na punkt gier o nazwie: P., W., ul. [...]. Wniosek swój oparła na wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (w skrócie: TSUE, Trybunał) wydanym w dniu 19 lipca 2012 r. w połączonych sprawach C-213/11, C-214/11 oraz C-217/11, z którego wywiodła, że przepisy ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540 z późn. zm., dalej: u.g.h.), w tym art. 135 ust. 2 stanowią przepisy techniczne, a niedopełnienie obowiązku notyfikacji tychże przepisów uniemożliwia ich egzekwowanie i stosowanie w obrocie prawnym, zwłaszcza wobec podmiotów indywidualnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty