31.05.2016 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 31 maja 2016 r., sygn. II GSK 2917/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Jagielska Sędzia NSA Jan Bała Sędzia NSA Stanisław Gronowski (spr.) Protokolant Michał Mazur po rozpoznaniu w dniu 31 maja 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "F." Spółki z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w B. z dnia 2 września 2014 r., sygn. akt II SA/Bk 566/14 w sprawie ze skargi "F." Spółki z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia [...] kwietnia 2014 r., nr [...] w przedmiocie cofnięcia rejestracji automatu do gier 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od "F." Spółki z o.o. w W. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w B. kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w B. wyrokiem z dnia 2 września 2014 r. o sygn. akt II SA/Bk 566/14, wydanym w sprawie ze skargi "F." Sp. z o.o. w W.na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia 14 kwietnia 2014 r., nr .w przedmiocie cofnięcia rejestracji automatu do gier o niskich wygranych, oddalił skargę.

W sprawie poczyniono następujące ustalenia:

Funkcjonariusze Urzędu Celnego w Ł. przeprowadzili kontrolę w zakresie urządzania i prowadzenia gier hazardowych przez F. Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, dalej "spółka". Przedmiotem kontroli był automatu do gier o niskich wygranych o nazwie ., nr fabryczny H., nr poświadczenia rejestracji .. W wyniku przeprowadzonego eksperymentu kontrolujący ustalili niespełnianie przez omawiany automat warunków technicznych dla automatów do gier o niskich wygranych, gdyż dopuszcza on grę za stawki wyższe i wygrane wyższe niż przewidziane ustawą o grach hazardowych. Narusza to przepis art. 129 ust. 3 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540 ze zm.; dalej "u.g.h."), w myśl którego przez gry na automatach o niskich wygranych rozumie się gry na urządzeniach mechanicznych, elektromechanicznych i elektronicznych o wygrane pieniężne lub rzeczowe, w których wartość jednorazowej wygranej nie może być wyższa niż 60 zł, a wartość maksymalnej stawki za udział w jednej grze nie może być wyższa niż 0,50 zł. Wspomniany automat do gry poddano badaniu kontrolnemu przeprowadzonemu przez jednostkę badającą - Wydział Laboratorium Celne Izby Celnej w B., które potwierdziło naruszenie przez automat do gry przepisu art. 129 ust. 3 u.g.h.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp