Wyrok NSA z dnia 7 lipca 2016 r., sygn. II GSK 781/14
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Korycińska Sędzia NSA Małgorzata Rysz Sędzia NSA Krystyna Anna Stec (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Beata Cisek - Chojnacka po rozpoznaniu w dniu 7 lipca 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej H. Spółki z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we W. z dnia 5 grudnia 2013 r., sygn. akt III SA/Wr 610/13 w sprawie ze skargi H. Spółki z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] maja 2013 r., nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od H. Spółki z o.o. w W. na rzecz Dyrektora Izby Celnej we W. 1800 (tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 12 grudnia 2013 r., sygn. akt III SA/Wr 610/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę H. Sp. z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] maja 2013 r., w przedmiocie kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry.
Przedstawiając stan sprawy Sąd I instancji wskazał, że zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Celnej we W. - po rozpatrzeniu odwołania H. sp. z o.o. od decyzji Naczelnika Urzędu Celnego w L. z dnia [...] lutego 2013 r. nakładającej na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2, ust. 2 pkt 2, art. 90 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2009 r., Nr 201, poz. 1540 ze zm.; dalej również: ugh) na skarżącą karę pieniężną w wysokości 12 000 zł za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry, na automacie o nazwie A. (nr [...]) - utrzymał w mocy pierwszoinstancyjne rozstrzygnięcie, powołując się na art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.; dalej: O.p.).
W uzasadnieniu decyzji organ odwołał się do zdarzenia z dnia 31 sierpnia 2011 r., kiedy to funkcjonariusze Urzędu Celnego w L. przeprowadzili w Pizzerii "A." w miejscowości Z. kontrolę w zakresie przestrzegania przepisów ustawy o grach hazardowych. Kontrolujący - stwierdziwszy, że w lokalu funkcjonuje podłączone do sieci elektrycznej urządzenie o poddanej wyżej nazwie, umożliwiające urządzanie gier hazardowych - przeprowadzili eksperyment. Według instrukcji obsługi odpłatność za gry kształtowała się następująco: 1 minuta gry = 1 zł. Kierując się przepisem art. 89 ust. 1 ugh organ pierwszej instancji wszczął z urzędu postępowanie wobec skarżącej w sprawie wymierzenia kary pieniężnej w związku z ustaleniami kontroli.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty