12.07.2016 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 12 lipca 2016 r., sygn. II GSK 1102/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia NSA Marzenna Zielińska Sędzia del. WSA Małgorzata Jużków Protokolant Konrad Piasecki po rozpoznaniu w dniu 28 czerwca 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej R. T. Spółki z o.o. w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we W. z dnia 8 stycznia 2014 r. sygn. akt III SA/Wr 659/13 w sprawie ze skargi R. T. Spółki z o.o. w P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] lipca 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przedłużenia zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie gier na automatach o niskich wygranych 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od R. T. Spółki z o.o. w P. na rzecz Dyrektora Izby Celnej we W. 359 (trzysta pięćdziesiąt dziewięć) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny we W. wyrokiem z dnia 8 stycznia 2014 r. oddalił skargę R. T. Spółki z o.o. w P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] lipca 2013 r. w przedmiocie odmowy przedłużenia zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie gier na automatach o niskich wygranych.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie faktycznym:

Skarżąca spółka wnioskiem z dnia 20 lutego 2013 r. wystąpiła o przedłużenie na kolejne sześć lat zezwolenia z dnia 27 sierpnia 2007 r. na prowadzenie działalności w zakresie gier na automatach o niskich wygranych na terenie województwa dolnośląskiego udzielonego jej przez Dyrektora Izby Skarbowej we W..

Decyzją z dnia [...] kwietnia 2013 r. Dyrektor Izby Celnej we W. odmówił spółce przedłużenia zezwolenia.

Objętą skargą decyzją Dyrektor Izby Celnej we W. utrzymał w mocy swoje poprzednie rozstrzygnięcie wskazując na treść art. 129 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540 ze zm.), obowiązującej od dnia 1 stycznia 2010 r., który to przepis uniemożliwia przedłużenie ważności zezwolenia. Odnosząc się do wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 19 lipca 2012 r., organ wskazał, że przepisy ustawy o grach hazardowych, w tym jej art. 129 ust. 2, art. 135 ust. 1 i art. 138 ust. 1, stanowią jedynie potencjalnie przepisy techniczne w rozumieniu art. 1 pkt 11 dyrektywy 98/34/WE. Trybunał natomiast nie przesądził tej kwestii, uzależniając uznanie tych przepisów za podlegające notyfikacji od ustalenia przez sąd krajowy, czy unormowania te wprowadzają warunki mogące mieć istotny wpływ na właściwości lub sprzedaż produktów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne