06.10.2016 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 6 października 2016 r., sygn. II GSK 2765/16

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Sędzia NSA Andrzej Kisielewicz Sędzia NSA Andrzej Skoczylas (spr.) Protokolant Beata Kołosowska po rozpoznaniu w dniu 6 października 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Ministra Zdrowia od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 lutego 2016 r. sygn. akt VI SA/Wa 2942/15 w sprawie ze skargi P. N. na decyzję Ministra Zdrowia z dnia [...] września 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zgody na refundację leku 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Ministra Zdrowia na rzecz P. N. 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 9 lutego 2016 r., sygn. akt VI SA/Wa 2942/15, po rozpatrzeniu skargi małoletniego P. N. na decyzję Ministra Zdrowia z dnia [...] września 2015 r., odmawiającą wyrażenia zgody na refundację leku, 1. uchylił zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję z dnia [...] czerwca 2015 r.; oraz 2. zasądził na rzecz skarżącego małoletniego zwrot kosztów postępowania.

I

Z uzasadnienia wyroku wynika, że Sąd I instancji przyjął za podstawę rozstrzygnięcia następujące ustalenia.

Małoletni P. N., reprezentowany przez matkę A. K. - N. złożył do Ministra Zdrowia wniosek o wyrażenie zgody na refundację leku we wskazaniu: dystrofia mięśniowa typu Duchenne'a, w trybie art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 345; zwanej dalej: ustawą o refundacji). We wniosku wskazano na pogarszający się stan zdrowia małoletniego, z uwagi na wrodzoną chorobę dystrofii mięśniowej typu Duchenne'a oraz na konieczność szybkiego podania wnioskowanego leku, który może być stosowany wyłącznie przez dzieci, które potrafią chodzić. Skarżący wskazał, że szybkość podania leku ma kluczowe znaczenie, bowiem choroba ta powoduje zaburzenia pracy mięśniowej i wskutek zmian w mięśniach pacjent z czasem traci zdolność chodzenia, a tym samym przestaje spełniać wskazania do zastosowania leku. W związku z powyższym szybka refundacja leku i natychmiastowe jego podanie jest istotne w celu rozpoczęcia leczenia. Zbyt późna refundacja może skutkować niemożliwością stosowania tego leku, co zostało potwierdzenie m.in. w załączonym zaświadczeniu lekarskim, w którym podkreślono brak alternatywy w leczeniu tej choroby. Do wniosku załączono kartę informacyjną leczenia szpitalnego nr [...] z [...] kwietnia 2013 r. wraz z wynikiem analizy DNA oraz zaświadczenie lekarskie z [...] maja 2015 r. Wraz z wnioskiem złożono także zapotrzebowanie na sprowadzenie z zagranicy leku niezbędnego dla ratowania życia lub zdrowia pacjenta dopuszczonego do obrotu bez konieczności uzyskania pozwolenia dla ww. produktu leczniczego wystawione przez Klinikę Neurologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego w W.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty