02.08.2016 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 2 sierpnia 2016 r., sygn. II GSK 290/15

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Zabłocka Sędzia NSA Anna Robotowska Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Protokolant Marcin Chojnacki po rozpoznaniu w dniu 19 lipca 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. V. Sp. z o.o. Sp. k. w Cz. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 16 września 2014 r., sygn. akt VI SA/Wa 2362/13 w sprawie ze skargi P. V. Sp. z o.o. Sp. k. w Cz. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] listopada 2012 r., nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji wzoru przemysłowego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 16 września 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. oddalił skargę P. V. Spółki z o.o. Sp. k. w Cz. na decyzję Urzędu Patentowego RP z dnia [...] listopada 2012 r. w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji wzoru przemysłowego.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie faktycznym:

W dniu 26 czerwca 2008 r. skarżąca spółka złożyła do Urzędu Patentowego RP wniosek o unieważnienie prawa z rejestracji wzoru przemysłowego pt. "Listwa przypodłogowa" [...] udzielonego na rzecz C. N. prowadzącego działalności pod nazwą "C. P. P." w E. z pierwszeństwem od dnia 8 marca 2002 r. Skarżąca spółka swój interes prawny wywiodła z otrzymanego od uprawnionego pisma z dnia 11 marca 2008 r. wzywającego do zaprzestania naruszania jego wyłącznego prawa. W podstawie żądania skarżąca podała art. 31 do 33 w zw. z art. 108 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2001 r. Nr 49, poz. 508 ze zm., dalej: pw.p.). W ocenie spółki zgłoszony do ochrony wzór przemysłowy nie wypełniał wymogów jasnego i wyczerpującego przedstawienia istoty wzoru przemysłowego. Ponadto doszło do naruszenia art. 104 p.w.p. z uwagi na brak oryginalności spornego wzoru przemysłowego. W toku postępowania skarżąca spółka kilkakrotnie modyfikowała podstawę prawną wniosku koncentrując się finalnie na zarzucie braku we wzorze przemysłowym [...] jednoznacznego określenia postaci wyrobu nadającego się do produkcji, co stanowiło naruszenie art. 102 p.w.p. w brzmieniu pierwotnym ustawy. Skarżąca wycofała się przy tym z zarzutu naruszenia art. 31 - 33 w zw. z art. 108 p.w.p.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne