05.08.2016 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 5 sierpnia 2016 r., sygn. II GSK 2417/15

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Bała (spr.) Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Sędzia del. WSA Małgorzata Grzelak Protokolant asystent sędziego Anna Ważbińska-Dudzińska po rozpoznaniu w dniu 5 sierpnia 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. Spółki z o.o. w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 20 maja 2015 r. sygn. akt I SA/Gd 521/15 w sprawie ze skargi P. Spółki z o.o. w G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w G. z dnia [...] listopada 2013 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 20 maja 2015 r., sygn. akt I SA/Gd 521/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. oddalił skargę P. Spółki z o.o. w G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w G. z [...] listopada 2013 r. w przedmiocie kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

W wyniku kontroli stwierdzono, że w kontenerze na parkingu [...] w G. przy ul. P. [...] urządzane były gry na automacie o nazwie G. W. M. o nr. seryjnym [...]. Automat ten nie posiadał poświadczenia rejestracji, a spółka nie posiadała koncesji na prowadzenie kasyna gry. W toku kontroli stwierdzono, że automat ma cechy określone w definicji automatu do gier zamieszczonej w art. 2 ust. 5 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2016 r., poz. 471 ze zm.; dalej u.g.h.).

Decyzją z [...] września 2013 r. Dyrektor Izby Celnej w G. wymierzył P. Spółce z o.o. w G. karę pieniężną za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry w wysokości 12.000 zł.

Decyzją z [...] listopada 2013 r. Dyrektor Izby Celnej w G. utrzymał w mocy powyższą decyzję.

Organ stwierdził, że skarżąca nigdy nie posiadała zezwolenia na urządzanie i prowadzenie działalności w formie kasyna gry na automatach o niskich wygranych. Organ uznał, że gra na automacie ma charakter losowy, albowiem czas gry może ulec skróceniu względem wykupionego, po wyczerpaniu przez grającego wszystkich punktów. Na losowy charakter gry wskazuje także fakt, że czynności gracza w głównej mierze polegały na wprawianiu w obrót bębnów, które zatrzymując się samoczynnie (automatycznie) w odstępach czasowych niezależnych od gracza, w odpowiedniej kombinacji zapisanej w programie (na co gracz również nie ma wpływu) decydowały o uzyskaniu, bądź nie danej wielkości punktowej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne