Wyrok NSA z dnia 29 września 2016 r., sygn. II GSK 1583/16
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Mirosław Trzecki Sędzia NSA Joanna Sieńczyło-Chlabicz (spr.) Sędzia del. WSA Magdalena Maliszewska Protokolant Anna Wojtowicz-Hess po rozpoznaniu w dniu 29 września 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skarg kasacyjnych Dyrektora Izby Celnej w O. oraz H. Spółki z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w O. z dnia 17 grudnia 2015 r. sygn. akt II SA/Ol 907/15 w sprawie ze skargi H. Spółki z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w O. z dnia [...] czerwca 2015 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. oddala skargę; 3. zasądza od H. Spółki z o.o. w W. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w O. 1860 (jeden tysiąc osiemset sześćdziesiąt) złotych tytułem częściowego zwrotu kosztów postępowania sądowego; 4. umarza postępowanie przed Naczelnym Sądem Administracyjnym ze skargi kasacyjnej H. Spółki z o.o. w W.; 5. zwraca H. Spółce z o.o. w W. ze środków budżetowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w O. uiszczony wpis od skargi kasacyjnej w wysokości 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w O. wyrokiem z dnia 17 grudnia 2015 r., sygn. akt II SA/Ol 907/15, po rozpoznaniu sprawy ze skargi H. Spółki z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w O. z dnia [...] czerwca 2015 r., nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry, uchylił zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję organu I instancji (pkt 1). W pkt 2 zasądził od Dyrektora Izby Celnej w O. na rzecz skarżącej zwrot kosztów postępowania sądowego.
I
Przedstawiając stan sprawy Sąd I instancji wskazał, że w dniu [...] maja 2014 r. w toku czynności kontrolnych funkcjonariusze celni ustalili, że na Stacji Paliw [...] przy ulicy [...] w O. znajdują się automaty do gry, opisane jako Apex Multi Magic i numerze seryjnym [...] oraz Joker Plus i numerze seryjnym [...]. Automaty w trakcie kontroli były włączone do sieci zasilania i udostępnione do gry. Przeprowadzono eksperymenty procesowe, polegające na doświadczalnym odtworzeniu przebiegu dostępnych gier. Gry urządzane na tych automatach mają charakter komercyjny (udział w grze jest odpłatny) i rozgrywają się z ograniczoną ingerencją ze strony grającego, a sam grający pozbawiony jest możliwości wywierania jakiegokolwiek realnego wpływu na ich przebieg i wynik. Automaty mają cechy określone w definicji automatu do gier zamieszczonej w art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540 z późn. zm. dalej: u.g.h.). Urządzającym gry była H. spółka z o.o. z siedzibą w W. (dalej: spółka, skarżąca), która jest podmiotem urządzającym gry poza kasynem gry w rozumieniu art. 89 ust. 1 pkt 2 u.g.h. Kontrolującym nie przedstawiono też koncesji na prowadzenie kasyna gry, ani zezwolenia na urządzanie gier na automatach o niskich wygranych, o którym mowa w art. 129 u.g.h.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty