15.06.2016 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 15 czerwca 2016 r., sygn. II GSK 2945/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Sieńczyło-Chlabicz Sędzia NSA Stanisław Gronowski (spr.) Sędzia NSA Andrzej Skoczylas Protokolant asystent sędziego Kacper Tybuszewski po rozpoznaniu w dniu 15 czerwca 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. K., M. A., S. A., R. K. - wspólników Firmy Produkcyjno-Handlowej M. s.c. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 19 sierpnia 2014 r., sygn. akt VI SA/Wa 196/14 w sprawie ze skargi A. C. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] marca 2013 r., nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na wzór użytkowy 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. oddala skargę; 3. zasądza od A. C. na rzecz A. K., M. A., S. A., R. K. solidarnie 950 zł tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z dnia 19 sierpnia 2014 r. o sygn. akt VI SA/Wa 196/14, wydanym w sprawie ze skargi A.C. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 29 marca 2013 r. nr Sp. . w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na wzór użytkowy, uchylił zaskarżoną decyzję.

W sprawie poczyniono następujące ustalenia:

W dniu 17 sierpnia 2001 r. zgłoszono do ochrony w Urzędzie Patentowym wzór użytkowy Ru.. pt. "Śliniak dentystyczny". Decyzję o udzieleniu prawa ochronnego na ten wzór wydano w dniu 11 lipca 2005 r., a informację o tym ogłoszono w Wiadomościach Urzędu Patentowego w dniu 28 lutego 2006 r.

W świetle zastrzeżenia 1. wspomniany śliniak dentystyczny znamienny jest tym, że składa się z warstw tkaniny papierowej (1), rozdzielonych warstwą nieprzemakalną (2), przy czym z jednego końca śliniak jest złożony w postać kieszeni (3), z przeciwległego zaś posiada nacięcie (4) dzielące brzeg śliniaka na wiązadła (5). Śliniak według zastrzeżenia 1 znamienny tym, że wzdłuż brzegów jest sprasowany, a brzeg śliniaka z nacięciem (4) jest sprasowany na całej powierzchni, przez którą przebiega nacięcie (4). 3. Śliniak według zastrzeżenia 1 znamienny tym, że brzeg śliniaka z nacięciem (4) posiada podwójną warstwę nieprzemakalną (2), 4. Śliniak według zastrzeżenia 1 znamienny tym, że nacięcie (4) ma kształt leżącej dużej drukowanej litery "U" z jednym ramieniem odgiętym aż do krawędzi śliniaka.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp