21.06.2016 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 21 czerwca 2016 r., sygn. I GSK 1834/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marzenna Zielińska (spr.) Sędzia NSA Maria Myślińska Sędzia del. WSA Małgorzata Grzelak Protokolant Paweł Gorajewski po rozpoznaniu w dniu 21 czerwca 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej J. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 25 lipca 2014 r. sygn. akt I SA/Op 442/14 w sprawie ze skargi J. S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] kwietnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia zgłoszenia celnego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 25 lipca 2014 r. (sygn. akt I SA/Op 442/14) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu, działając na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.; dalej powoływanej jako "p.p.s.a."), oddalił skargę J. S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] kwietnia 2014 r. (nr [...]), którą organ ten utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w [..] z dnia [...] grudnia 2013 r. o unieważnieniu zgłoszenia celnego w procedurze wywozu, zarejestrowanego dnia [...] lutego 2012 r., a dokonanego przez skarżącego.

Sąd pierwszej instancji wskazał w swoim rozstrzygnięciu ustalenia faktyczne i stanowisko organów celnych orzekających w sprawie. Organy te stwierdziły, że w dniu [...] lutego 2012 r. skarżący (prowadzący działalność gospodarczą pod firmą [...]) dokonał w formie elektronicznej zgłoszenia celnego do procedury wywozu towaru w postaci kawy palonej ziarnistej o wartości 4056,96 euro. Zgłoszenie to zostało zarejestrowane w systemie ECS (Export Control System; System Kontroli Eksportu) pod numerem MRN [...]. Urzędem celnym wywozu był Oddział Celny w [...], zaś jako urząd celny wyprowadzenia wskazano Oddział Celny w [...] (znajdujący się we właściwości miejscowej Naczelnika Urzędu Celnego w [...]), zaś krajem przeznaczenia była Republika Ukrainy. Po zarejestrowaniu zgłoszenia celnego urząd celny wywozu przesłał do urzędu celnego wyprowadzenia komunikat (IE 501) informujący o przewidywanym nadejściu przesyłki z Oddziału Celnego w [...]. Wobec braku potwierdzenia wyprowadzenia towaru z obszaru celnego Unii Europejskiej, Naczelnik Urzędu Celnego w [...] zwrócił się do urzędu celnego wyprowadzenia z zapytaniem o status zgłoszenia (komunikat IE 904), jak również o to, czy w ogóle towar został wyprowadzony poza obszar celny UE (komunikat IE 584). Oddział Celny w [...] odpowiedział komunikatem, że towar ma cały czas status "G02 - awizo", czyli że nie dotarł jeszcze do urzędu celnego wyprowadzenia i jest tam cały czas oczekiwany oraz że towar nie został wyprowadzony poza obszar celny Unii (komunikat IE 586). Zdaniem organów celnych, również przedstawione przez skarżącego w toku postępowania dokumenty (kopia faktury VAT nr [...] z [...] lutego 2012 r., jedna z kart międzynarodowego samochodowego listu przewozowego - tzw. karta CMR) nie są wystarczające do stwierdzenia faktycznego wprowadzenia poza obszar celny Unii towaru objętego procedurą wywozu zgodnie ze zgłoszeniem celnym z dnia [...] lutego 2012 r. i nie gwarantują, że rzeczywiście nastąpił wywóz tego towaru. W takiej sytuacji Naczelnik Urzędu Celnego w [...] uznał, że poczynione ustalenia wypełniają hipotezę art. 796e ust. 2 rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993 r. ustanawiającego przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. WE L 253 z 11 października 1993 r., s. 1 z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 2, t. 6, s. 3; dalej zwanego RWKC), co skutkowało uznaniem, iż towar nie opuścił obszaru celnego Unii Europejskiej. Konsekwencją takiego stanowiska było unieważnienie zgłoszenia celnego, o czym skarżącego poinformowano na podstawie art. 796e ust. 3 RWKC.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty