Wyrok NSA z dnia 1 marca 2016 r., sygn. II GSK 2412/14
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia NSA Stanisław Gronowski Sędzia del. WSA Walentyna Długaszewska Protokolant Konrad Piasecki po rozpoznaniu w dniu 1 marca 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Gminy P. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 17 czerwca 2014 r. sygn. akt I SA/Gd 359/14 w sprawie ze skargi Gminy P. G. na uchwałę Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w G. z dnia [...] stycznia 2014 r., nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności § 2 ust. 4, § 5, § 6 ust. 4, § 7 ust. 4, § 8 ust. 1 zdanie drugie, § 9, § 10 ust. 4, § 11 ust. 4 i 5 uchwały Rady Gminy P. G. z dnia [...] grudnia 2013 r., nr [...] 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Gminy P. G. na rzecz Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w G. 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 17 czerwca 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. oddalił skargę Gminy P. G. na uchwałę Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w G. z dnia [...] stycznia 2014 r. w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwały w sprawie trybu, sposobu i terminu udzielania i rozliczania dotacji.
Stan sprawy przyjęty przez Sąd I instancji przedstawiał się następująco:
objętą skarga uchwałą Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w G. orzekło nieważność § 2 ust. 4, § 5, § 6 ust. 4, § 7 ust. 4, § 8 ust. 1 zdanie drugie, § 9, § 10 ust. 4, § 11 ust. 4 i 5 Uchwały Rady Gminy P. G. z dnia 10 grudnia 2013 r. w sprawie trybu, sposobu i terminu udzielania i rozliczania dotacji dla niepublicznych przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego działających na terenie Gminy P. G. oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich wykorzystania. Organ przywołał, że w § 2 ust. 1 uchwały Rada Gminy wskazała elementy wniosku organu prowadzącego niepubliczne przedszkole o udzielenie dotacji, a w ust. 4 postanowiła, że wzór tego wniosku określi Wójt w drodze zarządzenia, zgodnie z zakresem danych określonych w ust. 1. W § 5 postanowiono, że: (1) stawka dotacji na jednego ucznia określana jest zarządzeniem Wójta Gminy P. G. na dany rok kalendarzowy zgodnie z podstawami obliczania wysokości dotacji wskazanymi w § 4 ust. 2 - 5; (2) w odniesieniu do stawek dotacji, o których mowa w § 4 ust. 4 i 5 do czasu uzyskania informacji o ostatecznych kwotach części oświatowej subwencji ogólnej przekazanej Gminie i podaniu w zarządzeniu Wójta stawek na jednego ucznia, dotacje wypłacane są według stawek z poprzedniego roku budżetowego oraz, że (3) po podaniu w zarządzeniu stawek dotacji, o których mowa w § 4 ust. 4 i 5 następuje wypłata dotacji skorygowanych kwot, należnych w danym miesiącu lub roku budżetowym. W § 6 ust. 4 uchwały określono, że organ prowadzący niepubliczne przedszkole zobowiązany jest do prowadzenia wyodrębnionej ewidencji wydatków finansowanych z udzielonej dotacji z budżetu Gminy. W § 8 ust. 1 zdaniu drugim uchwały Rada Gminy postanowiła, że w przypadku przerwy wakacyjnej pokrywającej się z pełnym miesiącem kalendarzowym, wysokość miesięcznej raty dotacji na ten miesiąc ustala się w oparciu o liczbę uczniów uczęszczających do niepublicznego przedszkola w czerwcu. Natomiast w § 9 uchwały określono terminy zwrotu, a w § 11 ust. 5 określono terminy przekazania "nadpłaty" i "niedopłaty" dotacji. Ponadto, w § 7 ust. 4 badanej uchwały dotyczącym wzoru miesięcznych wniosków o przekazanie dotacji, § 10 ust. 4 dotyczącym wzoru sprawozdania miesięcznego oraz § 11 ust. 4 dotyczącym wzoru sprawozdania rocznego z rozliczenia otrzymanej dotacji, Rada Gminy wskazała, że wzory te określi w drodze zarządzenia Wójt Gminy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty