02.03.2016 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 2 marca 2016 r., sygn. II GSK 1456/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Ludmiła Jajkiewicz (spr.) Sędzia NSA Hanna Kamińska Sędzia del. WSA Inga Gołowska Protokolant Marzena Bal-Kuźniarska po rozpoznaniu w dniu 2 marca 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej T. P. Spółki z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 21 lutego 2014 r. sygn. akt VI SA/Wa 2899/13 w sprawie ze skargi T. P. Spółki z o.o. w W. na decyzję P. K. R. R. i T. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania wznowieniowego w sprawie zmiany koncesji na rozpowszechnianie programu telewizyjnego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od T. P. Spółki z o.o. w W. na rzecz P. K. R. R. i T. kwotę 120 (sto dwadzieścia) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w [a] wyrokiem z dnia 21 lutego 2014 r., sygn. akt VI SA/Wa 2899/13 oddalił skargę [a] [a] Sp. z o.o. z siedzibą w [a] (dawniej [a] [a], dalej: skarżąca) na decyzję Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia [a] r. nr [a] w przedmiocie umorzenia postępowania wznowieniowego na podstawie wniosku skarżącej z dnia [a] r. o zmianę koncesji nr [a] z dnia [a] r., w zakresie, w jakim ustalona została wysokość opłaty za zmianę koncesji.

Decyzją z dnia [a] r. nr [a] Przewodniczący KRRiT rozszerzył skarżącej koncesję nr [a] o kolejną stację nadawczą, a także ustalił opłatę za zmianę koncesji w wysokości [a] zł.

W związku z wnioskiem skarżącej z dnia [a] r. Przewodniczący KRRiT postanowieniem z dnia [a] r. nr [a] wznowił postępowanie w sprawie zmiany koncesji nr [a] z dnia [a] r., w zakresie, w jakim ustalona została wysokość opłaty za jej zmianę. Postępowanie w powyższym przedmiocie zostało umorzone decyzją Przewodniczącego KRRiT z dnia [a] r. W uzasadnieniu decyzji wskazano, że decyzja zmieniająca dotyczyła koncesji z dnia [a] r., która została udzielona na okres [a] lat i wygasła z dniem [a] r. Organ odnosząc się do orzecznictwa sądów administracyjnych w kwestii wygaśnięcia zezwolenia podał, że wygaśnięcie decyzji oznacza, że przestaje ona kształtować jakiekolwiek prawa i obowiązki administracyjne, czy też wywoływać dla jej adresatów jakiekolwiek inne skutki prawne. Przewodniczący KRRiT podkreślił, że wniosek o dokonanie zmiany ostatecznej decyzji administracyjnej, czy też jej uchylenie może być rozpoznany i ewentualnie uwzględniony jedynie wówczas, gdy decyzja ta pozostaje w obrocie prawnym, a więc do upływu ostatniego dnia terminu określającego jej obowiązywanie. Po wygaśnięciu decyzji, czyli upływie terminu jej ważności, zmiana jest niedopuszczalna.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty