Wyrok NSA z dnia 8 marca 2016 r., sygn. II GSK 1838/14
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kisielewicz Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia del. WSA Stefan Kowalczyk Protokolant asystent sędziego Mateusz Rogala po rozpoznaniu w dniu 8 marca 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej D. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 26 marca 2014 r., sygn. akt VI SA/Wa 2588/13 w sprawie ze skargi D. N. na uchwałę Krajowej Rady Notarialnej z dnia [...] lipca 2013 r., nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia o odbyciu aplikacji notarialnej 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od D. W. na rzecz Krajowej Rady Notarialnej 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 26 marca 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. oddalił skargę D. N. na uchwałę Krajowej Rady Notarialnej z dnia [...] lipca 2013 r. w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia o odbyciu aplikacji notarialnej.
Stan sprawy przyjęty przez Sąd I instancji przedstawiał się następująco:
w związku z wnioskiem skarżącej D. N. o wydanie jej zaświadczenia o ukończeniu aplikacji notarialnej, Rada Izby Notarialnej w L. uchwałą z dnia [...] lipca 2012 r. odmówiła wydania zaświadczenia. W motywach organ I instancji wskazał, że skarżąca pozostawała wpisana na listę aplikantów notarialnych przez okres 2 lat i 6 miesięcy. Podczas trwania aplikacji skarżąca odbywała praktyczną naukę zawodu pod patronatem notariusza, który wydał jej pisemną opinię. Odbyła wymaganą sześciomiesięczną praktykę sądową, a sędziowie, pod kierunkiem których odbywała praktyki w poszczególnych wydziałach, wydali pozytywne pisemne opinie o skarżącej. Uczestniczyła również w organizowanych przez Izbę zajęciach seminaryjnych, a łączny czas jej nieobecności nie przekroczył w każdym roku aplikacji liczby dni określonej w § 4 i § 5 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 grudnia 2005 r. w sprawie organizacji aplikacji notarialnej (Dz. U. Nr 258, poz. 2169 ze zm.). Organ wskazał również, że jego zdaniem dopiero złożenie z wynikiem pozytywnym wszystkich kolokwiów przeprowadzanych w czasie aplikacji pozwalało uznać, że aplikant odbył aplikację, o której mowa w art. 72 § 1 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r., Nr 189, poz. 1158 ze zm.). Uzyskanie oceny negatywnej z któregokolwiek z kolokwiów lub sprawdzianów bądź niezłożenie - nieprzystąpienie do któregoś z nich powoduje uznanie, że aplikant nie wykonał wszystkich obowiązków objętych programem aplikacji. Zaistnienie takiego stanu uniemożliwia wydanie zaświadczenia o odbyciu aplikacji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty