09.11.2016

Postanowienie NSA z dnia 9 listopada 2016 r., sygn. II FZ 734/16

Prawo pomocy

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Sędzia NSA Jerzy Rypina, , , po rozpoznaniu w dniu 9 listopada 2016 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej zażalenia H. Z. i A. Z. w przedmiocie prawa pomocy w zakresie całkowitym z dnia 26 września 2016 r. sygn. akt I SA/Gl 898/16 w sprawie ze skargi H. Z. i A. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Częstochowie z dnia 16 maja 2016 r. nr [...] w przedmiocie łącznego zobowiązania pieniężnego za 2016 r. postanawia oddalić zażalenie.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 26 września 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach (sygn. akt I SA/Gl 898/16) odmówił H. Z. i A. Z. przyznania prawa pomocy w sprawie z ich skargi na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Częstochowie w przedmiocie łącznego zobowiązania pieniężnego za 2016 r.

Wojewódzki Sąd opisując stan faktyczny sprawy wyjaśnił, że w motywach skargi obaj skarżący kwestionują ustalenia poczynione przez Starostwo Powiatowe w C. odnośnie powierzchni ich działki. W tych ramach skarżący stwierdzili, że dane pochodzące z ewidencji gruntów stoją w sprzeczności z tym co wynika z aktu własności ziemi. Podatnicy wnieśli o przyznanie prawa pomocy w zakresie całkowitym. H. Z. oświadczył, że ma 76 lat i jest bezrobotnym emerytem. Jego syn A. Z. również nie pracuje. Według oświadczenia o stanie rodzinnym, majątku i dochodach, skarżący wspólnie tworzą gospodarstwo domowe, na które składa się: dom o pow. 105 m2, działka zabudowana o pow. 684 m2 oraz łąka o pow. 17 arów. Jedynym źródłem dochodu skarżących jest świadczenie emerytalne wnioskodawcy kwocie 1.337,88 zł netto. Do stałych miesięcznych kosztów utrzymania skarżący zaliczyli należności z tytułu: zużycia energii elektrycznej (99,32 zł), gospodarki odpadami (17 zł), zużycia wody (20,25 zł), zakupu węgla (123 zł), zakupu butli z gazem (34 zł), usług telekomunikacyjnych (26,78 zł). Dodatkowo raz w roku ponoszą opłatę z tytułu opróżnienia przydomowego szamba (81 zł). Z kolei rata kwartalna z tytułu podatku od nieruchomości wynosi 111 zł. Ustalono nadto, że skarżący wielokrotnie zwracali się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach ze skargami na decyzje organów podatkowych w przedmiocie podatku od nieruchomości oraz łącznego zobowiązania pieniężnego za poszczególne lata podatkowe. I tak zaskarżyli decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Częstochowie z dnia 12 maja 2015 r. w przedmiocie łącznego zobowiązania pieniężnego na 2015 r. Organ przyjął wówczas do opodatkowania: grunty rolne o pow. 0,0059 ha, budynek mieszkalny o pow. 75 m2, pozostałe budynki o pow. 36 m2 oraz grunty pozostałe, tj. 590 m2. Ta ostatnia pozycja, zdaniem skarżących, została błędnie przyjęta przez organ, bowiem prawidłowa powierzchnia gruntu to 625 m2. Organ odwoławczy wyraźnie podkreślił, co zresztą było przedmiotem badania przez Sąd w toku rozpoznania sprawy, że kwalifikacji podatkowej dokonano w oparciu o aktualne wówczas dane wynikające z ewidencji gruntów i budynków (sygn. akt I SA/Gl 655/15). Identyczny stan faktyczny przedstawia się w sprawie o sygn. akt I SA/Gl 1037/14, w której przedmiotem zaskarżenia, H. Z. i A. Z. objęli decyzję ww. Kolegium dotyczącą wymiaru zobowiązania na 2014 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne