Postanowienie NSA z dnia 30 sierpnia 2016 r., sygn. II FZ 311/16
Zawieszenie/podjęcie postępowania
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Sędzia NSA: Anna Dumas po rozpoznaniu w dniu 30 sierpnia 2016 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej zażalenia Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 29 lutego 2016 r., sygn. akt I SA/Wr 1660/15 w przedmiocie zawieszenia postępowania sądowego w sprawie ze skargi "W. [...]" S.A. z siedzibą we W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu z dnia 30 czerwca 2015 r., nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za 2011 r. postanawia: oddalić zażalenie.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 29 lutego 2016 r., sygn. akt I SA/Wr 1660/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu zawiesił postępowanie sądowe w sprawie ze skargi "W. [...]" S. A. z siedzibą we W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu z dnia 30 czerwca 2015 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za 2011 r.
Z uzasadnienia postanowienia Sądu pierwszej instancji wynika, że w ww. decyzji organ stanął na stanowisku, iż skarżąca winna wykazać z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej dochód z tytułu udziału w spółce osobowej na Cyprze [...] oraz opodatkować ten dochód w kraju swojej siedziby, tj. Polsce.
W skardze spółka zarzuciła organom podatkowym przede wszystkim błędne ustalenie stanu faktycznego polegające na nieuprawnionym przyjęciu, iż działania spółki obejmujące utworzenie spółki osobowej na Cyprze i wniesienie do niej aportu w postaci wartości niematerialnych i prawnych podjęte zostały wyłącznie w celu zmniejszenia obciążeń podatkowych w sytuacji, gdy zasadniczym powodem tych działań było utworzenie centrum finansowego na Cyprze, które zarządzałoby wartościami niematerialnymi i prawnymi grupy kapitałowej i udzielało na nie licencji oraz udzielało finansowania spółkom zależnym, a wybór jurysdykcji cypryjskiej podyktowany był m.in. ułatwieniami w przepływie kapitału pomiędzy tym krajem i krajami Europy Wschodniej, a zwłaszcza Rosji, co miało istotne znaczenie w kontekście realizacji podstawowego celu, w jakim to centrum finansowe zostało utworzone. Powyższe zaś - zdaniem strony skarżącej - spowodowało błędne ustalenie stanu faktycznego polegające na przyjęciu, iż spółka osobowa nie prowadziła działalności na terytorium Cypru w sytuacji, w której całokształt okoliczności sprawy wskazywał jednoznacznie, iż działalność taka była prowadzona.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty