19.10.2016 Podatki

Wyrok NSA z dnia 19 października 2016 r., sygn. I FSK 368/15

Podatek od towarów i usług

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Ryszard Pęk (sprawozdawca), Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia del. WSA Bogusław Wolas, Protokolant Anna Błażejczyk, po rozpoznaniu w dniu 19 października 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 13 listopada 2014 r. sygn. akt I SA/Łd 1072/14 w sprawie ze skargi A. W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 25 lutego 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za marzec 2005 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A. W. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w L. kwotę 600 (słownie: sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok sądu I instancji.

1. Zaskarżonym wyrokiem z 13 listopada 2014 r., sygn. akt: I SA/Łd 1072/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę A. W. (dalej zwany "skarżącym") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z 25 lutego 2011 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za marzec 2005 r.

1.2. Sąd I instancji, przedstawiając stan faktyczny podał, że organy podatkowe ustaliły, że skarżący niezasadnie odliczył podatek naliczony z faktur dokumentujących zakup oleju napędowego wystawionych przez "R." sp. z o.o. z siedzibą w J. Przyjęły, że firma ta nie była faktycznym dysponentem paliwa, a wystawiane przez nią faktury nie odzwierciedlały rzeczywistości gospodarczej. Firma ta działała bowiem w sieci powiązanych ze sobą podmiotów, które miały na celu dokonanie oszustw na szkodę Skarbu Państwa polegających m.in. na wprowadzeniu w błąd właściwego organu podatkowego co do zaistnienia transakcji obrotu olejem napędowym oraz poprzez poświadczenie nieprawdy w dokumentach księgowych.

1.3. Sąd I instancji podkreślił, że organ odwoławczy nie kwestionował nabycia przez skarżącego oleju napędowego, jednakże podstawą pozbawienia prawa do odliczenia podatku naliczonego było to, że spółka "R.", widniejąca na fakturach jako sprzedawca, w rzeczywistości nie dokonywała sprzedaży paliwa. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Z.- jak zaznaczył sąd I instancji - zakwestionował spółce "R." prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w fakturach VAT dokumentujących zakupy oleju napędowego od spółki "M." i "A.". Wśród dowodów włączonych do akt organ odwoławczy wymienił akt oskarżenia z 7 marca 2007 r. ([...]dotyczący m.in. A. K., M. B., K. C. i S. D., którzy zostali oskarżeniu o to, że od stycznia 2003 r. do stycznia 2006 r. w Z., w L., w S., w W.i innych miejscach na terenie Polski, wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, brali udział w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu popełnianie przestępstw w szczególności polegających na dokonywaniu oszustw na szkodę Skarbu Państwa i doprowadzeniu do uszczuplenia należności publicznoprawnej wielkiej wartości, poprzez wprowadzenie właściwego organu w błąd co do zaistnienia transakcji obrotu paliwem w postaci oleju napędowego oraz poprzez poświadczanie nieprawdy w dokumentach księgowych w postaci faktur VAT. Wskazał także na wyroki skazujące: K. C. z 25 sierpnia 2008 r. ([...]) oraz S. D. z 9 kwietnia 2009 r. ([...]).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne